Klenotník prozradil své tajemství. Zlaté a pozlacené šperky vyčistíte s pomocí jedné suroviny

Málokdo pamatuje na pravidelnou péči o šperky, přitom právě šperky se velmi snadno znečistí a jsou také domovem mnoha bacilů. Měly by se tedy čistit nejen kvůli estetickému hledisku, ale také z hygienických důvodů. Naštěstí máme pro vás skvělou zprávu. Abyste zlaté šperky vyčistili, nemusíte podniknout cestu ke zlatníkovi. Úplně s přehledem si poradíte sami doma.

Vyčistěte zlato saponátem na nádobí

Chystáte-li se na akci čištění zlata doma, nachystejte si těchto pár věcí.

  • saponát na nádobí
  • sítko
  • utěrky z mikrovlákna
  • měkký zubní kartáček

Do hrnku napusťte teplou vodu a přidejte pár kapek saponátu. Zlaté šperky do roztoku namočte na přibližně pět minut. Na menší předměty využijte sítko, lépe se pak se šperky manipuluje. Během doby odmočovaní s nimi párkrát mírně pohybujte.

Všechny nečistoty, které nechtějí dolů, odstraňte měkkým zubním kartáčkem. Následně šperky vyjměte a položte na hadřík z mikrovlákna. Šperky opatrně opláchněte pod tekoucí vodou, na menší kousky můžete opět použít sítko. Nakonec vyleštěte hadříkem z mikrovlákna.

Čištění šperků s kameny

Někteří tvrdí, že šperky s kameny se nemáte pokoušet čistit sami doma, ale odborníci radí, že v případě, že váš šperk obsahuje drahokam či polodrahokam jako je diamant, rubín, smaragd a safír, opět můžete čistit sami. Použijte úplně stejný postup, jako je uveden výše, s tím rozdílem, že místo čisté vody použijete vodu slanou.

Foto: Shutterstock

Citronová šťáva také nezklame

Pokud chcete vyzkoušet drobnou variaci, můžete místo prostředku na nádobí použít pár kapek citronové šťávy. Ty smícháte s teplou vodou, zamícháte, necháte šperky 20 minut odmočit. Vytáhnete, rozložíte na utěrku a necháte několik hodin proschnout. Pak opláchnete vlažnou vodou a doleštíte.

A co stříbro?

Na stříbro si můžete taky troufnout sami doma. Smíchejte jedlou sodu s vodou v poměru 3:1. Vyrobte pastu, kterou si naberete na hadřík. Tím důkladně vyčistěte a vyleštěte své stříbro. Nakonec opláchněte a osušte. A pokud jste i na tento postup příliš líní, žádnou pastu nevyrábějte a prostě použijte svou zubní pastu. Výsledek vás příjemně překvapí.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments