Nikdy vodu z těstovin nevylévejte. Obsahuje zázračnou složku, která se dá skvěle využít

Uvaříte těstoviny, přelijete do cedníku a scedíte vodu do výlevky. Vybavíte-li si vodu, ve které se těstoviny vařily, budete mít před očima bělavou tekutinu, která je plná škrobu, ale obsahuje i vitamíny a minerály. Tento odvar si proto zkuste uchovat. Zjistíte, že má v domácnosti víceré využití.

Vylepšete své rajčatové nebo sýrové omáčky

Uchováte-li si vodu z těstovin, můžete ji dále využít při přípravě omáček. Jedním z nich je rajčatová. Toto tajemství je hojně využívané především v Itálii. Do dobré rajčatové omáčky vždy přidejte místo běžné vody odvar z těstovin. Omáčka tak bude krásně jemná a nebudete potřebovat tuk ani smetanu. Ušetříte tím nejen další ingredience, ale i sůl, která už je ve vodě z těstovin obsažená. Preferujete-li intenzivní chuť sýra, vyzkoušejte snadnou gorgonzolovou omáčku. Nakrájejte na kostičky sýr a nechte je v kastrůlku rozpustit. Jakmile se začnou rozpouštět, přilijte dvě naběračky těstovinové vody a nechte na mírném stupni probublávat. Omáčku pak stačí pouze nalít na těstoviny.

Upečte si pizzu nebo chléb

Pokud si rádi připravujete domácí chléb, nahraďte vodu, kterou do těsta přidáváte, vývarem z těstovin. Těsto bude pěkně vláčně a navíc již nemusíte přidávat další sůl, pokud byly těstoviny při vaření osolené. Stejný postup můžete zvolit i při přípravě těsta na pizzu.

Rozzařte své vlasy

Překvapující recept z této tekutiny dokáže zachránit i vaše vlasy. Těstoviny totiž obsahují velké množství škrobu, který vlasy rozzáří, uhladí a zjemní. Nechte vodu vychladnout a následně jí vlasy propláchněte. Nechte 10 minut působit a opláchněte. Nakonec vlasy umyjte a ošetřete tak, jak jste zvyklí.

Vody po vaření těstovin se nezbavujte. Je nejen plná škrobu, ale hlavně obsahuje i vitamíny a minerály. Její všestranné využití vás překvapí. / Foto: Shutterstock

Změkčete své paty

Ponořte své nohy do vychladlé vody z těstovin a užijte si chvilku odpočinku. Ztvrdlá kůže mezi tím změkne. Chcete-li účinku dopomoci, očistěte nohy pemzou, ještě před použitím lázně. Použitím lázně získáte relaxační efekt, který znásobí obsah minerálů. Ztěžklé nohy tím získají výraznou úlevu.

Vytvořte si čistič

Hledáte-li produkt se silným čistícím účinkem, vyrobte si ho doma. Pomůže vám zbavit se obtížných skvrn. Přiveďte znovu k varu vodu z těstovin. Musí být dobře osolená. Sůl pomůže povrchy nejen odmastit, ale dokáže čistit i různé povrchy, jako je dřevo, kov, keramika či textil. Horká voda odstraní organické nečistoty jako je káva, prach, tuk, poradí si s usazeným vodním kamenem a vyčistí i plísně a bakterie.

Foto: Shutterstock, zdroj:Comment-economiser

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments