Noční můra všech uživatelů kontaktních čoček. Žena měla v oku čočku 28 let, aniž by o tom věděla

Problém sklouznutých kontaktních čoček nespočívá pouze v tom, že způsobují nepříjemné pocity a vyvolávají slzení. Pro mnoho uživatelů čoček jde o velmi dramatické momenty, kdy se obávají, že čočku v oku už nenajdou. Zkrátka, že čočka v oku kamsi zmizí a už se neobjeví. Občas se podobné případy objeví.

Ten poslední je ovšem zcela jedinečný. Lékaři ve Velké Británii zaznamenali případ ženy, které čočka sklouzla dovnitř do oka a zůstala tam dlouhých 28 let.

Žena si o své oko poprvé začala dělat starosti teprve nedávno, když jí lehce oteklo levné oční víčko. Určitý rozdíl mezi svým pravým a levým víčkem pozorovala 42letá žena vždy – považovala to ovšem za individuální a neproblematickou odchylku od normy. Nyní si ale pod kůží nahmatala hrudku o velikosti hrášku. Ta postupem dní a týdnů rostla a začala bolet.

Po šesti týdnech žena konečně vyhledala lékaře a ukázala mu nateklé oko s bolestivým uzlíkem. Praktický lékaři ji obratem poslal na oční kliniku při University of Dundee.

Levé víčko je lehce nateklé a povislejší.

Místní odborníci rozdíl mezi oběma očima pacientky rozpoznali okamžitě. Žádných dalších zvláštností si ale nevšimli a konstatovali, že pacientka oplývá dobrým zrakem na obou očích.

Spokojit se s takovým závěrem ale nemohli, protože uzlík v oku pacientky neustále rostl, a tak radiologové kliniky zhotovili obraz hlavy ženy. Na záběrech je k vidění bílý flek (viz titulní obrázek), který lékaři nejprve interpretovali jako cystu. Jednalo se o dutinu, která byla podle všeho naplněna bílkovinovým materiálem.

Vzhledem k tomu, že cysta bolela, rostla a nebylo jasné, o co přesně se jedná, rozhodli se doktoři provést operaci. Když se konečně dostali k objektu, tento praskl a vypadla z něj kontaktní čočka. Operatéři ji vypreparovali a zjistili, že je v podstatě nepoškozená. Teprve, když jí uchopili pinzetou, čočka praskla.

Kontaktní čočka vypreparovaná z oka po 28 letech.

Když lékaři ženu s nálezem konfrontovali, dotyčná vůbec netušila, jak k něčemu takovému mohlo dojít. Teprve rozhovor s její matkou celý případ objasnil. Matka si totiž vzpomněla, že před 28 lety utrpěla její dcera malou oční nehodu. Při hraní badmintonu dostala tehdy 14letá dívka ránu míčkem do oka. Rodiče se domnívali, že tvrdá čočka jí z oka vypadla. Vzhledem k tomu, že oko dívky bylo silně nateklé a bolelo, nevšimli si, že se čočka skryla pod víčkem.

Lékaři nedokáží říct, jak je možné, že zapouzdřená čočka začala dělat problémy až po 28 letech. Jisté je to, že žena se ze zákroku zotavila a je zcela zdravá.

Zdroj fotografií: BMJ Case Reports

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.