Nová pravidla na českých silnicích. Pokud překročíte rychlost o 10 km/h, nedoplatíte se. Dostanete pořádnou pálku, bez diskuze

Právě teď dochází ke schvalování největších změn v rámci dopravních předpisů za dlouhé roky. Přináší to s sebou celou řadu novinek. Některé jsou pozitivní, ty další už méně. Zatímco někde se sankce zmírňují, jinde naopak rostou.

Na tohle si dejte pozor

Velké diskuze budí zejména změna výše pokuty v případě překročení rychlostního limitu o 10 kilometrů v hodině. To tedy typicky znamená, že ve městě namísto předepsaných 50 km/h pojedete šedesátkou. To je dnes přitom poměrně běžné a lidé si onu padesátku nijak zvlášť nehlídají.

Už brzy by se jim to ale mělo prodražit. Zatímco dnes by dostali blokovou pokutu ve výši 1000 korun, nově bude moct věc jít do správního řízení, kde už hrozí sankce ve výši 2000 až 5000 korun, což je za podobný přestupek opravdu velká pálka. Stále nicméně bude možné udělit blokovou sankci, která se ale rovněž navyšuje na dva tisíce korun.

Toto opatření vychází ze zjištění na silnicích, kdy nejvíce problematických nehod bývá v důsledku nepřiměřené rychlosti. Podle ministerstva dopravy navíc nelze nad podobným navýšením rychlosti mávat rukou, protože rozhoduje skutečně každý kilometr.

Foto: Shutterstock

Něco se vylepší

Aby se to alespoň trochu vyrovnalo, budou platit nižší sankce u přestupků, které lze označit za bagatelní. To se týká hlavně nerozsvícených světel, špatného parkování, zapomenutých dokladů nebo třeba porušení zákazu zastavení či stání. V těchto případech se horní hranice pokuty snižuje z dvou tisíc na 1500 korun. Bude přitom možné řešit jen domluvou a nezapíší se žádné body.

Z bodového konta se teď budou body ubírat v přesně daných počtech. Budou existovat tři kategorie a sebrat vám tak budou moci dva, čtyři nebo šest bodů z celkových dvanácti, a to podle závažnosti přestupku. Novinkou bude také možnost vyžádat si stav bodového konta prostřednictvím emailu nebo SMSky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Míra Rokos
Míra Rokos
11 měsíců

Pane Hubáček, jestli za měsíc dostanete devět pokut, tak asi nebude něco v pořádku na vaši straně. Pravděpodobně nedodržujete pravidla silničního provozu.

Lukáš Hubáček
Lukáš Hubáček
1 rok

Tenhle odpornej stát už neví jak vojebávat lidi, během měsíce jsem dostal 9 pokut, nenormální. Všechno zdražte a ještě škubejte lidi na silnicích, fakt odporný Česko, hnus.

Pavel
Pavel
1 rok

Správně. Mohli to zvýšit klidně i na 20 litrů.Hlavně těm co se na těch cestách chovaji jak dobytek.