Nové zjištění lékařů je alarmující. U pacientů, kteří se vyléčili z covidu-19, se do tří měsíců objevují závažné problémy

Nejen příznaky, ale také následky prodělané infekce koronavirem jsou v současné době předmětem číslo jedna vědeckého i lékařského zkoumání. Důvod je jednoduchý: covid-19 je mnohem složitější onemocnění než například chřipka, která způsobuje poměrně omezený segment symptomů i následků. Oproti tomu nový typ koronaviru je velmi nevyzpytatelný.

Obrovský dopad na duševní zdraví

Vědci už v minulých měsících opatrně naznačovali, že covid-19 by mohl vyústit v záplavu lidé s psychotickými problémy, a to zejména proto, že nemoc napadá také mozek a centrální nervový systém. Studie publikovaná v časopise The Lancet Psychiatry to potvrzuje. Uvádí, že jeden z pěti pacientů s diagnostikovaným covidem-19 v průběhu dalších tří měsíců vyhledal odbornou pomoc kvůli problémům s duševním zdravím. Vědci v tomto případě pracovali s obrovskou pacientskou databází ve Spojených státech amerických, která čítala desítky tisíc případů. Výzkumníci přitom dodávají, že psychické problémy bude mít zřejmě ještě mnohem více pacientů, kteří covid-19 prodělali, ale zatím nevyhledali pomoc.

Většina ze zjištěných psychologických diagnóz souvisela s depresí, nespavostí nebo úzkostí. Část pacientů pak trpěla vysloveně psychotickými poruchami. Tato zjištění potvrzuje i další výzkum, který je sice mnohem menší, ale také velmi zajímavý. Lékaři se zde zaměřili na 153 osob, kteří byli s covidem-19 hospitalizovaní. Zjistili, že u deseti z nich se po překonání infekce projevila nová psychotická porucha, kterou předtím neměli.

Jsou zaznamenány případy lidí, kteří v důsledku covidu vidí bludy. / Foto: Shutterstock

Žena viděla bludy

A pak je tu i případová studie, která se věnuje případu 55leté ženy. Ta v minulosti netrpěla žádnými poruchami duševního zdraví. Poté, co si prošla těžkým průběhem koronavirové infekce, byla propuštěna z nemocnice. Už o pár dní později ale musela být přijata zpět, byť na jiném oddělení. Věřila totiž, že na ni dotírá lev a viděla opice vyskakující z vaku záchranáře. Začala být přesvědčena i o tom, že zdravotní sestry jsou posluhovačky ďábla. Podobné bludy se ženy držely celých 34 dní, dokud se jich s pomocí léčiv nezbavila.

Vědci a lékaři zatím tápou v tom, co vlastně tyto problémy spouští. Jistě, je to zřejmě covid-19, ale není zřejmé, jakým způsobem k tomu dochází. Existují však důkazy o tom, že nemoc může způsobit vznik neurologických problémů, ať už to je mrtvice nebo ztráta paměti. Jeden výzkum rovněž identifikoval fyzické změny na mozku.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.