Strie jako signál něčeho vážnějšího. Kdy už jde o víc než kosmetický problém

Strie neboli pajizévky jsou problém nastávajících maminek, ale i mladých dívek při rychlém růstu a přibírání. Společně s celulitidou jsou strie jedním z nejčastějších kosmetických problémů. V převážné většině případů zarudlé pajizévky vznikají v těhotenství na bříšku, ale i na jiných místech těla. Je možné se jejich vzniku nějak bránit? Podívejme se na to.

Co jsou to strie a jak vznikají

Strie neboli pajizévky vznikají nadměrným namáháním kolagenových a elastinových vláken v kůži. Jde o atrofické jizvy se ztenčenou epidermis a úbytkem kolagenu. Elastinová a kolagenová vlákna se běžně napínají a smršťují. Pokud je kůže vystavena v krátké době většímu napětí, dochází ke vzniku drobných prasklin. Strie mají červenou až fialovou barvu, časem blednou. Kůže je hrbolatá, při doteku jsou cítit prohlubně. Strie se objevují na břiše, prsou, bocích, hýždích, stehnech i zádech.

Strie mají těhotné i štíhlé ženy, mladé dívky i sportovci

Strie jsou většinou ženským problémem, mohou se objevit i u mužů. Příčinou je většinou náhlý nárůst objemu části těla, který vystaví kůži nadměrnému napětí. To se týká hlavně těhotenství, kdy se strie objevují na břiše a prsou. Strie mohou vzniknout i v období rychlého růstu v období puberty, u lidí s nadváhou, nebo u sportovců jako vedlejší účinek rychlého nárůstu svalové hmoty.

Další faktory ovlivňující vznik strií

Vznik strií mohou ovlivnit i hormonální změny, genetická dispozice nebo jemná a světlá kůže. Riziko vzniku strií zvyšují i kortikosteroidy, které postupně oslabují elastinová vlákna. Na prevenci by měly dbát především těhotné ženy, ale i ostatní zmíněné skupiny.

Foto: Shutterstock

Mazat a masírovat kůži

Pro snížení rizika vzniku strií je pomáhá důkladné a pravidelné promazávání kůže zvláčňujícími a změkčujícími krémy a mléky, které obnovují, zjemňují a hydratují pokožku. Z aktivních složek jmenujme hydratující kyselinu hyaluronovou, elastin, kolagen, vitamín A – retinol, vitamín E či alantoin nebo D-panthenol. Oleje jako kokosový, olivový, mandlový, jojobový či kakaový. Pomáhá i extrakt rostliny pupečníku asijského. K prevenci strií se duje i vepřové sádlo.

Vhodné potraviny i estetické zákroky

Dbejte na stravu bohatou na vitamíny a dostatečný pitný režim. Udržujte správnou tělesnou hmotnost. Během těhotenství nejezte za dva a snažte se jen o optimální váhový nárůst 8 až 12 kg. Zdravotně prospějete sobě i miminku. V závažnějších případech lze podstoupit korektivní zákrok na klinice estetické medicíny. Pokožka se ošetřuje pomocí laseru, mezoterapie či mikrodermabraze.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments