O žlučníkových kamenech dlouho nemusíte vědět. Jakmile se projeví, je to velká bolest

Žlučníkové kameny se často dlouho neprojevují a poznáte je, až přijde prudká bolest. Nebezpečím je zejména konzumace tučných pokrmů. Kolika se projevuje pronikavou bolestí, křečemi, tupou bolestí v pravém podžebří vystřelující do pravé klíční kosti.

Žlučníková kolika je bolestivá. Bolest se navíc zhoršuje při hlubokém nádechu, předklonu nebo při tlaku na bolestivé místo. Často se přidává nevolnost, zvracení, zvýšená teplota, pocení a plynatost. Žlučníkové kameny jsou obvykle složené z cholesterolu. Pokud se neprojevují, nemusíte o nich dlouho vůbec vědět. Výskyt žlučníkových kamenů se zvyšuje s věkem a projevuje se více u žen než u mužů.

Jak vznikají žlučníkové kameny

Nejčastějším důvodem vzniku žlučníkových kamenů je jejich uvíznutí ve žlučových cestách. Záchvat obvykle vyvolává vydatné, mastné a smažené jídlo. Problémy přetrvávají, protože kamínek neprojde přes žlučovod. Při uvíznutí kamínku ve žlučových cestách bolest stále přetrvává a navíc se zhoršuje. Pokud bolest neustoupí a záchvat trvá několik dní, přicházejí na řadu nežádoucí komplikace.

Co dělat při žlučníkovém záchvatu

Komplikací je třeba se vyvarovat a nic nepodcenit. Po dobu záchvatu musíte zcela přestat jíst i pít a ležet v teple. Volně prodejné léky proti bolesti málokdy účinkují a co nejrychleji by vás měl vyšetřit lékař. Žlučníkový záchvat delší než 2 dny doprovázený horečkou a zažloutnutím vyžaduje okamžitou hospitalizaci. Hrozí vážné komplikace, jako je prasknutí žlučovodu či žlučníku, zánět jater i slinivky a mnohé další potíže.

Kolika se nejčastěji projevuje pronikavou bolestí, křečemi, tupou bolestí v pravém podžebří vystřelující do pravé klíční kosti. / Foto: Shutterstock

Žlučníkové kameny a prevence

Žlučníkové problémy jsou často zcela nepředvídatelné a prevence výskytu žlučníkových záchvatů spočívá zejména v úpravě skladby stravy. Striktně je třeba vyloučit alkohol a snížit hladinu cholesterolu. Při nadváze a obezitě se riziko zvyšuje, proto musíte zhubnout. Ženám se doporučuje raději vysadit hormonální antikoncepci.

Žlučníkové kameny a léčba

Léčba pomocí medikamentů je většinou celoživotní. Často se musí přistoupit k operativnímu řešení. Někdy to jde šetrně laparoskopicky, jindy jen klasickým řezem. V některých případech se kamínky drtí tlakovými vlnami na menší kusy, které se pak časem postupně vyplaví z těla ven. Kameny se drtí ultrazvukem, tzv. litotrypse.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments