Obávaná krevní sraženina může přijít při nevinné a oblíbené činnosti. Na toto si dejte obrovský pozor

Mnozí se domnívají, že je krevní sraženina nemůže jen tak postihnout. Ve skutečnosti se ale týká úplně každého a přepadnout vás může při velmi banální činnosti, jako je sledování televize.

Podle výzkumu publikovaného v časopise European Journal of Preventive Cardiology vede sledování televize k vyššímu riziku tvorby krevních sraženin. Vědci zjistili, že toto riziko stouplo o celou třetinu u dospělých, kteří sledovali televizi čtyři a více hodin denně. A to oproti těm, kteří u ní trávili jen dva a půl hodiny či méně.

Čas u televize je problematický

Experti vyzvali veřejnost, aby při sledování televize dělali půlhodinové přestávky. To ale činí opravdu jen málokdo. V tomto čase je vhodné si protáhnout tělo, ale také omezit občerstvení, bez kterého si řada lidí nedokáže čas u televize představit.

Jde o stále větší problém spolu s tím, jak roste obliba nejrůznějších streamovacích služeb typu Netflixu, u něhož jsou lidé schopni trávit dlouhé hodiny a odsledovat třeba celý seriál na jeden zátah. Pokud patříte mezi takové fanatiky, doporučují odborníci třeba rotoped, na kterém můžete televizi sledovat a zároveň se hýbat.

Už dlouhou dobu je známo, že vytrvalé sezení zvyšuje riziko venózního tromboembolismu (VTE), který každoročně zabíjí tisíce lidí. Dlouhá období nečinnosti umožňují hromadění krve v končetinách, což může vést ke sraženinám. Ze stejného důvodu se cestujícím letadlem doporučuje, aby se často pohybovali během dlouhých letů.

Foto: Shutterstock

Souvislost s nezdravým stravováním

Co je na tom nejhůře, nová studie zjistila, že dokonce i fyzicky aktivní lidé byli vystaveni většímu riziku krevních sraženin. Výzkumníci také varovali lidi, kteří tráví čas u televize, že mají tendenci jíst nezdravá jídla, což může vést k dalším stavům, jako je obezita a vysoký krevní tlak, což jsou zdravotní stavy také vedoucí ke vzniku sraženin.

Pokud se chystáte odpočívat u televize, dávejte si přestávky. Vstaňte a natáhněte se každých 30 minut nebo použijte stacionární kolo. Vyhněte se kombinaci televize a nezdravého mlsání,” uvedl doktor Setor Kunutsor, který studii prováděl.

Většina sraženin se vyskytuje v žilách na noze, také známá jako hluboká žilní trombóza, která je obvykle snadno léčitelná. Malé části krevních sraženin se však mohou odlomit a putovat krevním oběhem do orgánů, jako jsou plíce, a tehdy už hrozí plicní embolie. Pokud se neléčí včas, může být smrtelná.

Foto: Shutterstock, zdroj: European Journal of Preventive Cardiology

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments