Tři zvláštní pocity naznačují, že nebezpečný nádor tlačí na žaludek. Je nutné okamžitě jednat

V případě rakoviny slinivky je obrovský problém příliš pozdní zjištění. V pokročilém stádiu už se s tímto onemocněním nedá příliš mnoho dělat. Je proto klíčové k lékaři dorazit včas. K tomu je ale nutné znát příznaky, jimiž se tento zákeřný nádor projevuje.

Znamení, která neberte na lehkou váhu

Podle odborníků z John Hopkins Medicine je míra přežití rakoviny slinivky břišní mnohem nižší než u jiných typů onemocnění. Rakovinné buňky, které se replikují v kanálech slinivky břišní, což představuje více než 90 procent případů, se projevují specifickými symptomy. Gastrointestinální problémy mohou být například způsobeny nádorem, který tlačí na žaludek.

Jeden pocit, který to může způsobit, je pocit nevolnosti, přičemž u některých lidí může být tak silný, že zvrací. Dalším, který by se mohl vyskytnout, je pocit špatného trávení. Národní zdravotní služba (NHS) popsala poruchy trávení jako pocit plnosti, nafouknutí, nevolnosti spolu s pocitem pálení na hrudi, jinak známým jako pálení žáhy. Pálení žáhy se obvykle objevuje po jídle a tekutina hořké chuti (ze žaludku) může stoupat do úst.

Foto: Shutterstock

Snižte riziko

Poruchy trávení obvykle nejsou známkou ničeho vážného, ​​ale trpíte-li tímto stavem poměrně často, upozorněte na to svého praktického lékaře.  Johns Hopkins Medicine dodal, že ztráta chuti k jídlu může být také varovným signálem rakoviny slinivky břišní.

Jak se projevuje rakovina slinivky břišní:

  • Problémy s trávením.
  • Pocit nevolnosti.
  • Ztráta chuti k jídlu.
  • Otok břicha.
  • Velká únava.
  • Ztráta hmotnosti.

Mezi rizikové faktory rakoviny slinivky patří především kouření cigaret, konzumace alkoholu, cukrovka, pankreatitida, konzumace tučných jídel, výskyt onemocnění v rodině a také vyšší věk.

S některými faktory pochopitelně nic neuděláte, ovšem ty nejvýznamnější lze ovlivnit. Pokud chcete působit preventivně, je třeba především stravovat se zdravě a mít dostatek pohybu.

Foto: Shutterstock, zdroje: NHS, Cleveland Clinic

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments