Objeven utajený krám s nejlevnějším jídlem v Česku. Lidé tam nakupují za zlomek ceny, jako před desítkami let

Mnoho lidí řeší v současné době vysokou cenu potravin. Bohužel jde podle všeho o problém, který nás bude provázet i v příštích letech. Podle některých odhadů za poslední rok potraviny zdražily v průměru o 30 až 40 %. To je hodně a je to především více, než jaká je průměrná inflace. Jenže právě potraviny tvoří velkou část výdajů každé domácnosti.

Lidé už nakupují jinde

Není tedy divu, že lidé začali hledat alternativy předražených supermarketů. A také, že je našli. Vyrážejí na nákupy třeba do Polska nebo Německa, kde se dá běžné zboží pořídit výrazně levněji. Častěji využívají také akčních nabídek. A někteří objevili zcela nové obchody, které jim dosud zůstávaly utajeny.

Jsou rozmístěny všude po republice a říká se jim zlevněnky. Jako houby po dešti rostou i v Praze, kde by se dala očekávat vyšší kupní síla. Přesto jsou tyto prodejny v hlavním městě doslova obléhány zákazníky. Přesvědčili jsme se o tom v jedné z nich. Jde o prodejnu Potraviny v akci na Praze 4, která se nachází nedaleko centra Novodvorská plaza.

Na první pohled jde o běžný obchod s potravinami, kde seženete veškerý sortiment, který byste od takové prodejny očekávali. Na pohled druhý vás ale zaujmou ceny, které jsou výrazně nižší než v běžných supermarketech. Běžné jsou poloviční ceny, ale výjimkou nejsou ani třetinové.

Foto: Shutterstock

Neskutečné ceny

Třeba šunku od kosti si tu koupíte za cenu 11,90 korun za 100 gramů, když běžně dnes už stojí přes 30 korun. Vídeňské párečky vás přijdou na 7,90 korun za sto gramů. Bílý jogurt Skyr o objemu 450 gramů dostanete za 13,90 Kč, zatímco jinde stojí padesát.

Lákavé jsou třeba i tradiční znojemské okurky v ceně 39,90 korun za 660 gramů. U konkurence je pořídíte skoro za stovku. Milovníci zmrzliny pak ocení výběrovou značku Haagen-Dazs v balení 460 mililitrů za 59,90 korun. Normálně přitom stojí 190 korun, v akci pak přes stovku.

A tak bychom mohli pokračovat. Vypadá to skutečně, jako byste se ocitli v obchodě před několika desítkami let. Tak je to všechno levné. Mnoho produktů přitom není primárně určeno pro český trh přezdívaný jako “popelnice Evropy”, ale třeba pro ten německý, kde je kvalita výrazně vyšší.

Důvodem nízkých cen je skutečnost, že provozovatelé těchto obchodů skupují zboží ve velkém. Často jde přitom o takové potraviny, které už by se jinak vyhodily, protože se blíží datum jejich spotřeby, případně mají třeba drobnou vizuální vadu. Třeba šunky zde nejsou dokonale nakrájené, ovšem chutnají stejně dobře.

Kdo chce tedy ušetřit, má tady velmi jednoduchou možnost. Mnohdy si přitom koupí i zajímavé zboží, které tu jinak není dostupné.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments