Máte zkrácenou menstruaci? Na vině může být váha nebo antikoncepce

Menstruaci bere mnoho žen jako fázi, která jim znepříjemňuje život. Ve skutečnosti ovšem dámské tělo provádí přirozený proces a ukazuje, jak je na tom žena s fyzickým zdravím. Jakmile se začne menstruace výrazně prodlužovat nebo naopak zkracovat, existuje riziko, že je v těle výrazný problém. Stejně tak v případě dlouhého čekání nebo až příliš brzkého příchodu menstruačních dnů.

Jak se chová zdravé tělo při menstruaci?

Tato fáze přichází k ženě jednou za dvacet osm dní a trvá přibližně týden. Přijatelné odchylky jsou tři dny, a to buď zkrácené, nebo prodloužené menstruace. Bolest ňader a podbřišku jsou běžné doprovodné signály, ale neměly by ženu omezovat v běžných činnostech. Pokud je bolest nezvladatelná, jedná se o stav, který by měl řešit lékař.

Jak poznat zkrácenou menstruaci?

Pokud fáze trvá méně než tři dny a neobjeví se při ní výraznější krvácení, jedná se o problém, který by žena neměla přehlížet. Příčin může být mnoho a jen vy sami dokážete odhalit, které trápí právě vás.

Na vině mohou být různé formy antikoncepce

Zamyslete se nad tím, od kdy nepravidelné krvácení pozorujete. Pokud se zkrácená menstruace objevila nějaký čas po nasazení nové hormonální antikoncepce ve formě pilulek, injekcí nebo tělíska, možná jste právě našla problém. Zkuste se poradit se svým lékařem, jaké jsou možnosti a třeba vám jiná forma antikoncepce sedne lépe. Nezapomínejte také na skutečnost, že stejné obtíže mohou způsobovat i běžné léky, které užíváte.

Trpíte nadváhou nebo podváhou?

Pokud je vaše tělo zatěžkáno obezitou, nebo naopak trpíte podváhou, brzy se tento problém objeví právě ve vaší menstruační fázi. Není nic neobvyklého, že dámy se špatným zdravotním stavem a nepřiměřenou vahou ztrácejí menstruaci.

Dlouhodobý stres a únava

Menstruaci také z velké části ovlivňuje váš psychický stav. Pokud se v práci nebo doma dlouhodobě stresujete, zaděláváte si na zdravotní obtíže. Zkuste doplnit hladinu hořčíku, více meditovat, sportovat a méně se soustředit na stres.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.