Rozinky z Tesca obsahovala oleje, které do jídla nepatří

Mnoho lidí žije v mylné iluzi toho, že všechno, co si koupí v nějakém obchodním řetězci, musí být automaticky nezávadné. Bohužel tomu tak není. Bylo by pochopitelně ideální, kdyby nejrůznější kontroly probíhaly ještě ve chvíli, než se zboží dostane na pulty prodejen, a díky tomu nemohlo dojít k žádným nepříjemným překvapením, jenže to se příliš neděje.

Závažný problém

Nejrůznější provinění vůči potřebné či deklarované kvalitě potraviny se dozvíme až ve chvíli, kdy tato dorazí do obchodů a prodává se. Máme tu naštěstí Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, která provádí pravidelné kontroly a také každý měsíc najde několik potravin, které se musí neprodleně stáhnout z trhu, protože jsou závadné.

Obvykle se dozvíme, že danou potravinu není možné konzumovat, protože nesplňuje limity na různé látky, případně rovnou obsahuje něco, co vůbec nesmí. A to je bohužel i případ rozinek z Tesca, které jsou velmi oblíbené a hojně prodávané. Nabízejí totiž velké množství za slušnou cenu.

Jde o Rozinky Sultana v balení 200 gramů s minimální trvanlivostí do dubna roku 2023. Šarže tohoto produktu je L220953V9871. Problém u této potraviny je natolik závažný, že musel být dokonce nahlášen do evropského systému rychlého varování pro potraviny.

Foto: Shutterstock

Co to tam přidali?

Důvodem je skutečnost, že výrobce rozinek porušil nařízení Rady o potravinářských přídatných látkách. Ve výrobku se totiž našly minerální oleje, které nejsou v žádném případě potravinářskou látkou a nesmí se v tomto oboru vůbec používat. Množství olejů přitom nebylo zrovna nízké a činilo 397 mg/kg.

Pakliže máte dané rozinky doma, v žádném případě je nekonzumujte. Raději je vyhoďte, případně vraťte do prodejny Tesca. Doufejme, že něco takového se nebudou dlouho opakovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments