Při výběru peněz v zahraničí můžete snadno prohloupit a prodělat

Kdo dnes ještě platí hotovostním způsobem, je často brán jako člověk z jiného světa. Vždyť mnozí už vůbec ve svých peněženkách nemají drobné mince či papírové bankovky. Další už třeba nemají ani ty peněženky a platí pouze pomocí čipů uložených v mobilních telefonech nebo chytrých hodinkách.

Nepříjemný chyták

Česká republika je v tomto ohledu napřed. To vám musí být jasné kdykoliv, když vyjedete do zahraničí. Zatímco v tuzemsku už si s kartou či jejím ekvivalentem vystačíte prakticky všude včetně hromadné dopravy, v cizině, a to i té zdánlivě vyspělejší, tomu tak zdaleka není. Například v málokteré menší hospůdce či restauraci v Německu můžete zaplatit jinak než hotovostí. Podobně je tomu třeba v oblíbeném Chorvatsku, kde na vás při žádosti o platbu kartou budou nevěřícně koukat takřka všude.

To tedy stále představuje slušný byznys pro banky a další provozovatele bankomatů. V cizině se zkrátka bez hotovosti příliš neobejdeme. Naštěstí jsou bankomaty na každém roku a výběr s pomocí platební karty je velmi jednoduchý. Tedy býval.

Dlouhou dobu platilo, že pokud jste si vybírali v cizině peníze, jednoduše vám je bankomat vydal a vaše banka to přepočítala svým kurzem, na základě kterého vám následně strhla peníze z účtu. Teď je to ale o poznání komplikovanější a bohužel také dražší.

Tento standardní způsob stále existuje, ovšem musíte nejprve odmítnout nabídku drtivé většina bankomatů na jejich vlastní přepočet. Ten přitom na první pohled vypadá zajímavě. Takzvaná služba DCC vám totiž nabídne vybrat cizí měnu za pevně daný kurz a rovnou vám na obrazovce bankomatu zobrazí, kolik vás to bude stát v korunách. Málokdo přitom nosí v hlavě kurzy a kalkulačku, aby si vše přepočetl.

Foto: Shutterstock

Obrovsky proděláte

Zdá se to jakoby výhodnější, jenže tomu tak není. Pakliže stisknete tlačítko potvrzující tuto volbu, ve skutečnosti přicházíte o značné peníze. Tento kurz je nevýhodnější o deset procent a více oproti kurzu vaší banky, kterým by přepočet proběhl standardně.

V cizině navíc bankomaty obvykle účtují poplatky za výběr, a tak máme tendenci vybírat větší částku najednou. V případě špatné volby se to může opravdu nepříjemně prodražit. V případě, že si vyberete třeba ekvivalent dvaceti tisíc korun na dovolenou pro celou rodinu, přijdete takto o dva až tři tisíce korun, o které vám bude z účtu strženo více.

Lidé si to bohužel uvědomí až zpětně. Jakékoliv reklamace přitom nejsou uznávány, protože jste tuto volbu sami potvrdili. Bohužel dochází i k tomu, že jsou zákazníci tímto způsobem obíráni opakovaně, přestože vědí, že na ně nějaká nástraha čeká.

Tím, že jsou na dovolené třeba jen jednou ročně, obvykle zapomenou, co mají na bankomatu stisknout. Pokud za nimi čeká fronta, často zazmatkují a dají opět špatnou volbu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments