Oblíbený vitamin spouští krvácení do mozku a rakovinu, bijí na poplach lékaři. Lidé by ho neměli brát

Vitaminové doplňky stravy se staly obrovsky úspěšným byznysem. Ze všech stran se na nás valí zprávy o tom, jak moc je třeba doplnit tu a tu látku. Málokdy se ale dozvíme, že vůbec nejlepším zdrojem těchto vitaminů je vyvážená strava. V doplňcích jsou sice také obsaženy, ovšem tělo je vstřebává mnohem hůře. Navíc může snadno dojít k tomu, že budete brát větší dávku určitého vitaminu, než je prospěšné. To pak může být naopak velmi rychle škodlivé, obzvlášť když budete takovou substanci užívat dlouhodobě.

Závažné důsledky

Nejnověji vědci upozornili na problém s doplňováním vitaminu E. Ten totiž ve větším množství výrazně zvyšuje riziko mozkové mrtvice v důsledku krvácení do mozku, stejně jako dalších závažných chorob, jako je například rakovina.

Výzkum zjistil, že vitamin E sice lehce snižuje riziko takzvané ischemické mrtvice, ke které dochází tehdy, když se z nějakého důvodu zastaví přívod krve do mozku. Na druhé straně však výrazně zvyšuje riziko hemoragické mrtvice. “Vezmeme-li v potaz malé snížení rizika ischemické mrtvice a mnohem závažnějšího průběhu mrtvice hemoragické, měli bychom upozornit na to, že masové užívání vitaminu E v podobě doplňků stravy není vhodné,” tvrdí výzkumníci.

Jde přitom o velmi průkaznou studii, která sledovala téměř 120 tisíc pacientů, a to po dobu mnoha let. Část dlouhodobě užívala vitamin E, zatímco ta druhá nikoliv. Výsledky pak byly poměrně jednoznačné. Hemoragická mrtvice v důsledku krvácení do mozku byla mnohem častější u těch, kdo vitamin brali.

Foto: Shutterstock

Už malé množství přispívá k rakovině

Problematičnost doplňovaného vitaminu E potvrzují také další studie. Vědci z Washingtonské univerzity například vyzkoumali, že už 400 miligramů vitaminu E užívaných každý den po dobu deseti let zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic o 28 %. Uvádí se přitom, že doporučená denní dávka tohoto vitaminu by neměla překročit 540 miligramů.

Lékaři upozorňují, že vitamin E v zásadě není vhodné užívat ve formě doplňků stravy. Drtivá většina lidí má totiž této látky v těle dostatek, a to v důsledku vyvážené stravy. Pokud navíc budete užívat umělé doplňky, může se vám stát, že budete mít v těle vitaminu příliš mnoho, což je škodlivé.

Foto: Shutterstock, zdroje: WebMD, Healthline

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments