Obří chyba, které se lidé dopouštějí při pití vody. Dělají ji hlavně Češi a není to vůbec hezké

Z nějakého důvodu se v České republice ustálila představa, že je vhodné pít vodu z kohoutku. Je přeci pitná, tak proč kupovat drahou balenou, když všichni říkají, že ji pít můžeme. Zřejmě se na tom podepsala i masivní reklamní kampaň vodáren, které jsou prakticky všechny v zahraničních rukách. Ty rády zdůrazňují, jak skvělá místní kohoutková voda je a že bychom ji měli pít co možná nejvíce. Někteří lidé se potom kohoutkové vody dožadují i v restauracích, protože se domnívají, že jim náleží zdarma, což je skutečně nepatřičné.

Nesplněné limity

Pravdou je, že kohoutková voda je skutečně levnější a také je tu argument, že při jejím pití nespotřebujeme tolik plastů, jejichž likvidace a recyklace se v současné době hodně řeší. Horší už to je ale s onou nezávadností. Skutečnost, že je voda pitná, totiž ještě neznamená, že bychom ji měli pít každý den po celý život.

Jak ukazují vodohospodářské statistiky, neustále přibývá míst, kde je voda znečištěna pesticidy a dalšími škodlivými látkami. Pro ně vždy platí určité limity, které dané vodstvo musí splňovat. Problém je v tom, že aktuální praxe je taková, že pokud se limity nesplní, jednoduše se posunou výše, případně dané místo dostane krátkodobou výjimku. Těch přitom každým rokem rychle přibývá. To znamená jediné: stále více vody nesplňuje kvalitativní požadavky.

Dalším faktorem je potrubí, kterým se voda musí dostat až do vašeho kohoutku. Překonává kilometry v zemi, přičemž není žádným tajemstvím, že na řadě míst, například v Praze, je vodovodní potrubí skutečně ve špatném stavu. Někdy tak může dojít ke kontaminaci, což vyústí ve zdravotní problémy. Ano, i to už se několikrát stalo.

Foto: Shutterstock

Jak se zbavit chloru

Zapomínat nemůžeme ani na chlor. Ten je do vody přidáván právě proto, aby se v ní nemnožily bakterie, což je rozhodně správně. Ale i z toho důvodu si musíme položit otázku, zda je taková voda určena k dlouhodobému pití. Vždyť chlor je chemickou látkou, která sice v malém množství nezpůsobuje problémy, ovšem pokud budete jím obohacenou vodu pít každý den po desítky let, nikdo nedokáže říct, co to způsobů.

Pokud už tedy kohoutkovou vodu musíte pít, použijte například filtr, který vás velké části chloru zbaví. Od věci není nechat natočenou vodu chvíli odstát, protože koncentrace látky postupem času klesá.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Až se zdraží kohoutková voda jako se zdražil plyn a elektřina, budete všichni rádi chlastat i splaškovou vodu!

Iva
Iva
1 rok

Po cele jižní Evropě snsd kromě Chorvatska dostanete v restauraci temer automaticky karafu kohoutkové vody na stůl. Proc je tedy nepěkné,když Ćech o ní požádá doma?

Murděj Ukrutný
Murděj Ukrutný
1 rok

Jestli je kohoutková voda reklamní kampaň vodáren tak toto je reklamní kampaň výrobců vody ve flašce. Psát nepij vodu z kohoutku může tam být chlor je jako napsat: nechoď pěšky zlomíš si nohu.

Lin
Lin
1 rok

Souhlasí lol, jako já v životě žádnou reklamu na kohoutkovou vodu neviděla, fakt ne

WhoCares
WhoCares
1 rok

“Někteří lidé se potom kohoutkové vody dožadují i v restauracích, protože se domnívají, že jim náleží zdarma, což je skutečně nepatřičné.” Toto je ceske specifikum. Ve svete je naprosto bezne ze v restauraci dostanete vodu zdarma a platite pouze za vse ostatni. V zemi kde ziju dostanu bud lahev vody na stul automaticky, nebo maji alespon dzban/karafu kde si naleju sam. A to i mala bistra.

MARTIN
MARTIN
1 rok

Co jsou další,,škodlivé látky,,?? Jelikož chlor není hlavní příčinou..Ve vodě je daleko více škodlivých a nerozpustných látek.!!

Monika
Monika
1 rok

Musíme si položit otázku, zda je taková voda určena k dlouhodobému pití. Vždyť chlor je chemickou látkou, která sice v malém množství nezpůsobuje problémy, ovšem pokud budete jím obohacenou vodu pít každý den po desítky let, nikdo nedokáže říct, co to způsobí!No ,tak hlavně že za ten chlor platíme,ne,zdraví je až na posledním místě!

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Monika

Kdybychom za něj neplatili, nedala by se voda z kohoutku pít, a nemohli bychom se v ní bezstarostně mýt my sami, ani mýt nádobí.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Monika

Jedna věc je, že bez chloru by se ta voda musela převařovat – protože my už některé bakterie prostě nedáváme – a to i na mytí – jak píše Tomáš.
Chlor vám vadit nemusí – pokud necháte vodu odstát, chlor vyprchá – je to těkavá látka, což pisatelům poněkud uniká – snad mě za to zase nesmáznou 🙂

Susan
Susan
1 rok
Reply to  Iris

“Někteří lidé … tvrdili, že nepotřebují filtr, protože stačí nechat vodu odstát a chlor vyprchá. To je dobré řešení v nouzi, když nemáme jinou možnost a musíme se vody z vodovodu napít. Nicméně chlor ve vodě vytváří nebezpečné sloučeniny – trihalometany, neboli organické chlorované látky s karcinogenními a mutagenními účinky, které z vody nevyprchají. Ty se hromadí v živých tukových tkáních, mateřském mléku, krvi a spermatu a velmi pomalu se odbourávají. ” – viz odkaz vyse

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Susan

Tak to už jsem asi pěkných pár let po smrti 😄