Obří včela zvaná “létající černý asfalt” je v Česku stále častější. Velikostí předčí sršně a budí obavy

Možná jste už ji také někdy viděli a sami sebe se ptali, zda vás náhodou nešálí zrak. Dočista černá včela, která připomíná černý asfalt v letu, se v České republice vyskytuje čím dál častěji. Navzdory tomu, že může působit mohutně a nebezpečně, protože dosahuje klidně i tří centimetrů na délku, ve skutečnosti je zcela neškodná.

Velký pracant

Odbornou terminologií jde o takzvanou drvodělku fialovou. Je poměrně vzácná, jakkoliv se vyskytuje stále častěji a všímá si jí tak už i veřejnost. Jde o potulného tvora, který nežije ve společenstvu jako jiné včely.

Nejčastější jsou drvodělky v nižších polohách, na našem území pak zejména v okolí řek a na jižní Moravě. Naopak na horách na ni prakticky nenarazíte. Velmi rády mají místa, kde se nachází ztrouchnivělé dřevo. Jak už její název napovídá, do dřeva se pustí ráda. Stále významnější roli však bude hrát v systému opylování, kde navíc zvyšuje druhovou pestrost, což je žádoucí jev.

Drvodělky jsou větší než klasické včely. Dokonce jde o vůbec největší včely, které se v České republice vyskytují. Z toho důvodu mohou působit určitý respekt. Pokud se jim daří, tedy mají dobrou výživu a je teplo, mohou být dokonce větší než sršeň.

Foto: Shutterstock

Obavy nejsou na místě

Oproti němu ale není v žádném ohledu nebezpečná. Můžeme se ji obávat dokonce ještě méně než klasické včely. Je velmi plachá a vyhýbá se jakémukoliv pohybu. Dala by se svým způsobem přirovnat ke čmelákovi, který také nedokáže ublížit. V žihadle totiž nemá žádný jed, používá ho jen jako kladélko. Teoreticky by mohla kousnout, protože má kusadla uzpůsobené ke zpracování dřeva. Ale to byste ji museli lapit do ruky.

Lidé by tuto včelu v žádném případě neměli chytat nebo ji snad dokonce zabíjet. Je neškodná a pro náš ekosystém velmi žádoucí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ludmila
Ludmila
2 let

Mám na zahradě krásně rozkvetlou Vistarii a minulý týden jsem si všimla velkých černých brouků. Rachot to byl pěkný, když letěli kolem mne. Chtěla jsem si je prohlédnout, ale jsou plaší. Poté jsem zjistila, že jsou to černé včely – drvodělky. Ale byla to krasam

Pavel
Pavel
2 let

Jsem z Ústecka drvodelky jsem už viděl toto léto jsem narazil už na 10 jedincu má krásné zbarvení na dálku černá na blízko do fialová.nevim.jesli je to náhoda ale na zahradě byli 3 vedle sebe.

Last edited 2 let by Pavel
Iris
Iris
2 let

Viděla jsem ji předevčírem na zakázce – je to nádherné stvoření, je fakt celá černá – dělá rachot a budí respekt.