10 tipů, jak okamžitě ušetříte na potravinách. Měsíčně uspoříte tisíce korun

Potraviny jsou dnes z hlediska zdražování jednou z nejproblematičtějších položek. Jejich ceny vystřelily vzhůru, ale lidem nezbývá než je kupovat. Alternativ je málo a zdražují také. Pokud jsme ještě loni v průměru za potraviny utratily kolem 40 tisíc ročně na osobu, dnes už to bude výrazně více.

Pravdou ale je, že výdaje jednotlivých domácností za potraviny se významně liší. A to nejen z hlediska toho, co si kupují, ale také, jak to kupují a jak s tím nakládají. Existují zkrátka způsoby, jak jednoduše ušetřit.

Využívejte slevy

Naprostým základem je nekupovat potraviny za plné ceny, které jsou dnes skutečně často přemrštěné. O to častější jsou ale akční nabídky, kde můžete danou položku sehnat klidně o polovinu levněji.

Velká balení

Naučte se nekupovat ta nejmenší balení, která jsou ekonomicky nejméně výhodná. Naopak, největší úsporu přinášejí balení velká. Pochopitelně je ale nesmíte nechat zkazit. O velká balení určitých potravin se lze rozdělit s rodinou nebo přáteli.

Do obchodu jen s plným žaludkem

Návštěvě obchodu by mělo předcházet vytvoření seznamu s položkami, které opravdu potřebujete. Zároveň nechoďte do obchodu s prázdným žaludkem. Zní to jako klišé, ale nenajedený člověk skutečně vždy nakoupí více, než potřebuje.

Sezónní ovoce a zelenina

Naučte se nakupovat sezónní ovoce a zeleninu. Ty jsou v období sklizně nejlevnější, a tak se vyplatí jich nakoupit více a zamrazit je. Například papriky mohou stát v sezóně třicet korun za kilo, ale mimo sezónu klidně dvoj až trojnásobek.

Foto: Shutterstock

Rostlinné dny

Stále platí, že Češi ve velkém holdují masu a uzeninám. To jsou také dnes velmi drahé položky, navíc nepříliš zdravé, pokud se jedí ve velkém množství. Zkuste si každý týden udělat pár rostlinných dnů, kdy maso zaměníte například za tofu.

Nekupujte polotovary

Vypadá sice lákavě, že si koupíte hotové jídlo, které doma strčíte jen do mikrovlnné trouby, a je hotovo. Tyto položky jsou ale dnes velmi drahé a pokud je nakoupíte pro celou rodinu, sáhnete si hluboko do kapsy.

Vařte sami

Naopak je vhodné co nejvíce vařit vlastní jídla, ideálně pro celou rodinu. To je mnohem ekonomičtější než kupovat polotovary nebo chodit do restaurace.

Zbytky vždy zmrazte

Naučte se neplýtvat a využívejte suroviny naplno. Například tvrdé pečivo můžete nastrouhat a vytvořit si tak strouhanku, kterou nemusíte pak už kupovat. Zbylou zeleninu nebo maso si dejte do mrazáku, později z nich můžete udělat vývar. Mrazit se vyplatí i celé porce jídel, která jste nesnědli. Jednou přijdou k chuti a budete je mít zadarmo.

Menší porce

V době hojnosti jsme si zvykli, že si doma připravujeme královské porce, ať už se to týká příloh nebo samotného masa. Zkuste začít vařit z menšího množství. Po jídle byste neměli být přejedení, ale příjemně nasycení. K tomu obvykle stačí méně, než jaký je standard českých domácností.

Pokud budete tato pravidla dodržovat, byť alespoň částečně, dost pravděpodobně za měsíc ušetříte na potravinách klidně i několik tisíc, pokud se bavíme o nákupech pro celou rodinu.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
2 let

Koukám, že jdeme od vany k neckám. Netopte tolik, vemte si svetr a silný ponožky, nejezte tolik…. ježíš, co nám to tady bulíkujete za voloviny?! Jen chci podotknout, že v roce 89 šli lidi demonstrovat za takzvanou svobodu z příjemně vyhřátého bytu a s plnými žaludky!!

Eva
Eva
2 let

Nakupovat ve slevách? Vy nevíte, že slevové akce mají být zakazány? Vaříme si samozřejmě. Mrazák je taky samozřejmost. Ještě nám doporučte se chodit ob den pást !!! Že byste raději řešili, jak to udělat, abychom neplatili energie třikrát dráž, než západní Evropa ? Třeba dát do vlády odborníky a ne fanatiky, co nás úplně zničí….?!?

Iris
Iris
2 let

Hele, neposuzujte lidi jen podle sebe, jo?
Polotovary jsem nekupovala nikdy, protože se to nedá žrát – stejně tak maso a uzeniny ze supermarketu – jenže, milá dámo, to se nedá žrát ani ta předražená a chemických sraček plná zelenina – tu si žerte sama, vy zeleninový dne! Tofu je hnus, který mi do baráku nesmí!
Zbytky nemáme – co se uvaří, to se sežere – asi tak.
Menší porce? No to je gól – my se rozhodně nepřežíráme – nemáme ani nadváhu, natož obezitu – menší porce u nás = kostry potažené kůží…
Co tam máte dál? 😛

Jimin
Jimin
2 let
Reply to  Iris

Eh.. Nechci nic říkat, ale byli to jen rady, ne aby to někdo hnedka nějak napadal

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jimin

Ha, jenže právě ty nekonečně se opakující a většinou blbé rady mě už docela dost serou…

Maria
Maria
2 let
Reply to  Iris

Plně souhlasím, ty jejich rady jsi můžou strčit, protože co jse uvaří to jse sežere a neprezirame jse taky. O nadváze ani nemluvím mám 55kg.Přistě doporučí 2 krát týdně pastvu👌👌👌