Obrovská chyba, kterou lidé dělají při pití vody. Je to česká specialita a opravdu velký omyl

Jednou velkou specialitou Čechů je skutečnost, že ve velké míře popíjejí vodu z kohoutku. Naopak, o balené vodě rádi prohlašují, že je přeci úplně zbytečná a drahá. Těžko říct, čím je to dáno, ale někteří lidé skutečně nepijí žádnou jinou vodu než právě tu kohoutkovou. Tu jsou přitom schopni vyžadovat také v restauraci, ideálně zadarmo.

Co vyteče z kohoutku

Je pravdou, že kohoutková voda je výrazně levnější a pozitivem je jednoznačně i to, že její pití neprodukuje spoustu plastů, jako je tomu v případě vody balené. Na druhé straně nelze říct, že by byla tak skvělá, za jakou ji mnozí považují, a to především z hlediska nezávadnosti.

Každým rokem totiž přibývá vodních zdrojů, které již neplní potřebné limity z hlediska pesticidů a dalších chemických látek. Dostanou sice výjimku, aby byly nadále pitné, ale ve skutečnosti už zase tak moc čisté nejsou.

Problémem je také potrubí, kudy voda, jež vám nakonec vyteče z kohoutku, protéká. Jak se ukazuje, na řadě míst je toto potrubí v dezolátním stavu a může jeho prostřednictvím docházet ke kontaminaci vody. Nemělo by vás tedy překvapit, když se tu a tam někdo z kohoutkové vody přiotráví. Stalo se tak již několikrát i v Praze. Většinou to nemá příliš závažný průběh, ale skutečně chcete takovou vodu pít?

Foto: Shutterstock

Nechte vodu odstát

Druhou stranou mince je potom chlorizace vody. Ta sice přispívá k tomu, aby se v ní nemnožily bakterie, na druhou stranu ji ale zatěžuje jiným chemickým způsobem, který se promítá také do její nepříjemné chuti. Ta závisí na tom, kolik je ve vodě skutečně chloru. To se může místo od místa lišit.

Chlor sice v malém množství tělu nevadí, ale opravdu se domníváte, že je moudré ho každý den konzumovat v litrech vody, a to v podstatě celý život? Jaký je jeho dlouhodobý dopad, to ví skutečně jen málokdo.

Při pití kohoutkové vody tedy není od věci použít filtr, který vám pomůže se velké části chloru zbavit. Není také moudré vypít vodu hned poté, co si ji natočíte z kohoutku. Koncentrace chloru je tam největší. Vodu je vhodné nechat po natočení hodinu odstát a teprve pak vypít.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 let

Co to blábolí? Jaký chlor? Tan se už dlouhá desetiletí nepoužívá!

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jan

Fakt jo? A co se podle vás dneska používá v ČR ve vodovodním řadu za dezinfekce – můžete mně poučit?

Jan
Jan
2 let
Reply to  Iris

Ve vodovodním řadu se žádná desinfekce nepoužívá a nikdy nepoužívala, jestliže je vodovodní řád nutné vyčistit, otevřou se hydranty naplno.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jan

Provozovatel je ze zákona povinen dodávat vodu mikrobiologicky nezávadnou – proto se provádí chlorace vody – maximální hodnoty jsou pevně stanoveny a kontrolují se pravidelně.
Některé úpravny vody používají k primární dezinfekci kombinaci ozonu, UV záření a chloru.

Jan
Jan
2 let
Reply to  Iris

Ne, chlor se už dávno nepoužívá. Nemelte rádobyodborné nesmysly. Píšete o řadu a o chloru, to se pozná odborník. Nerozeznáte vodovodní řád od vodárny. Voda se navrch nekontroluje pravidelně, ale nepřetržitě.

Vlasta
Vlasta
2 let

Piju vodu z kohoutku už dlouho a nemela jsem žádné problémy. Občas ji piju hned a občas ji dám pořádně zchladit do lednice.

Ivona
Ivona
2 let

Že by skrytá reklama? Piju to na co mám zrovna chuť. Při cestování balenou. Doma kohoutkovou. Občas i něco lepšího!🤭🤭🤭

Iris
Iris
2 let
Reply to  Ivona

Asi jde balená voda málo na odbyt – inu, při dnešním zdražování to hodně lidí bude považovat za zbytečný nadstandard – výjimkou asi zůstane kojenecká voda, ale ta se používá už dlouho.
Já kupuju jenom některé minerálky – normálně piju vodu z kohoutku a pořád žiju 😛

Zdeněk
Zdeněk
2 let
Reply to  Iris

asi tak. Při balené také nevím, jak byla skladována…

Petr
Petr
2 let

Já tohle neřeším z časových důvodů já vždycky říkám že mám žízeň teď a ne až za hodinu

Iris
Iris
2 let
Reply to  Petr

Přesně.

Daniela
Daniela
2 let

Piju jen vodu z kohoutku a jsem zdravá.

mrbignos
mrbignos
2 let

No toto je typick.y nazor amatera. Co myslite co si kupujetev lacnej balenej vode? To iste co vam tecie v kuchyni. Vyhodene peniaze. Plasty neriesim predpokladam ze dnes vacsina ludi ako aj u nas doma recykluje. Ano chlor je svinstvo. Ale hned vyprcha. Nepouzivajte v kuchyni teplu vodu z kohutika. Ma az o 80% viac chloru ako studena.