Obrovská chyba s plynem a elektřinou, kterou teď dělá mnoho lidí. Už se z ní nemusí vzpamatovat

Lidé jsou aktuálně doslova bezradní, pokud jde o ceny elektřiny a plynu. Zatímco ještě před nedávnem se dodavatelé energií předháněli v tom, aby přetáhli zákazníky od konkurence a za tímto účelem nabízeli velmi výhodné tarify, dnes se po něčem takovém doslova slehla zem. Dokonce už jsme v tak špatné situaci, kdy dodavatelé nové zákazníky v podstatě nechtějí a někteří už je ani nepřijímají.

Podmínky nejsou výhodné

Celé je to velmi nepřehledné a prakticky nikdo nedokáže říct, zda ceny dále porostou, nebo už se vydají směrem dolů. Jisté ale je, že nové ceníky dodavatelů elektřiny a plynu dosáhly značných výšin.

Stále je přitom možné volit mezi nezafixovanými a zafixovanými cenami. Jsou mezi nimi značné rozdíly, kdy ty zafixované jsou často dokonce dražší než aktuální tržní ceny. Důvodem je to, že daný dodavatel počítá s dalším navyšováním cen, a tak nabízí dopředu nevýhodné podmínky. Ty se však nemusí naplnit.

Zákazníci však touží po jistotě a mnoho lidí proto dnes sahá po těchto vysokých fixovaných cenách. Uzavírají smlouvu na dva nebo tři roky, kdy budou platit takto horentní sumy za elektřinu a plyn. Jednu jistotu mají: levnější to pro ně už nebude. Dražší také ne.

Foto: Shutterstock

Problematický výhled

Není ale vůbec vyloučena možnost, že ceny energií na trzích začnou velmi rychle klesat. Spolu s tím se otevřou možnosti i pro zákazníky, ale nikoliv pro ty, kdo si ceny zafixovali. Z tohoto důvodu teď fixaci nedoporučuje ani energetický analytik Jiří Gavor. Firmy totiž nabízejí tak nevýhodné podmínky, že to nedává příliš smysl.

Ekonomové teď počítají s tím, že ekonomika půjde do recese. To by dříve či později mělo tlak na ceny energií utlumit. Ty pak klesnou, byť zřejmě nikoliv na úrovně, na jaké jsme byli zvyklí. Budou však o poznání únosnější.

Problém však mohou mít lidé, kteří za ně budou muset dále platit velké částky. Ti totiž mohou třeba i ztratit práci a ocitnou se ve finančních problémech, které jim drahé energie jen prohloubí.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivona
Ivona
1 rok

No, nejlepší vždy bylo zůstat u tradičních dodavatelů. Takže nás lákali prodejci na výhodu levnější energie z burzy, hlavně po telefonu. Nic tak neřešíme. A teď se nám to vyplatilo. Ikdyž zálohy stoupají, tak se to ještě dát zvládnout. S elektřinou jsem cekyz život u ČEZ a plyn byl dříve, než socani prodali plynárny, tak tam. Teď jsme také u ČEZ a máme klid. Kvůli pár ušetřeným korunám se cestovat mezi dodavateli nevyplatí.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Ivona

To je fakt – tzv. výhodné podmínky mají obvykle skrytý háček, který se objeví, když to člověk nejméně čeká a potřebuje.