Ochlaďte dům v největších vedrech i bez klimatizace. Existuje na to dokonalý trik

Vedra, která v posledních dnech sužovala zejména jižní Evropu, se dostávají i k nám a meteorologové očekávají tropický týden. To je jistě příjemné někde na pláži, ale pokud musíte být v práci nebo doma, může to způsobit značné nepohodlí, obzvlášť pokud nedisponujete klimatizací. Její provoz je v této době navíc velmi drahý.

Pomohou ručníky

Naštěstí však existuje způsob, jak si dům ochladit levně a jednoduše. Pakliže vám do domu okny neustále paří ostré slunce a uvnitř už je k nevydržení, vyzkoušejte skvělou metodu na ochlazení vzduchu. Vystačíte si přitom jen s několika ručníky.

Tyto ručníky namočte do studené vody a rozvěste je na místa, kde mohou přinést největší efekt. To znamená především na okna a dveře. A jak přesně to pomůže? Voda nasáklá v ručnících se bude postupně odpařovat a ochlazovat vzduch proudící do domu nebo kolem něj.

Foto: Shutterstock

Můžete je i zmrazit

V každém případě ale použijte pouze čisté ručníky. Není dobré sahat po těch špinavých, protože takto by vám do domu mohl vniknout nepříjemný zápach nebo vlhkost. Lepší je také volit světlé ručníky, protože ty nebudou vysychat tak rychle.

Ještě efektivnějším způsobem je potom namočené ručníky zmrazit a teprve potom rozvěsit. Ochlazení vzduchu bude v takovém případě rychlejší a výraznější.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
1 rok

No, může se stát, že je v bytě příšerné vedro a malé děti trpí. Rozvěsit mokré hadry (ručníky) sice funguje, ale pomalu. Zato dlouho. Natáhnout šňůry mezi nábytkem není problém a když toho rozvěsíme dostatek, můžeme se solidně vyspat. Ale rychlé zchlazení, aby se dětem ulevilo, to chce jakýkoli rozprašovač. Stačí kelímek s vodou a fixírka, co používají výtvarníci. Do té se fouka ústy.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Luboš

Můj manžel je alergik – senná rýma – nic jiného mu nevadí. Pochází z jižní Moravy a když se přestěhoval k nám na sever, prognóza byla, že to tu v našem průmyslovém kraji nedá. Naštěstí opak byl pravdou – první rok jsem v ložnici rozvěšovala bavlněné plíny, aby se zmírnily příznaky – ty plíny jsem do nekonečna máchala v čisté vodě, aby neobsahovaly zbytky prášku a hlavně parfému…dneska je v pohodě – prášek na alergii potřebuje jen výjimečně. Co se týče snížení teploty – víte, dneska je trend, mít na zahradě jen okrasné křoví a absence stromů je silně znát… Číst vice »

Karel
Karel
1 rok

Super. Odteď do každého oknamisto záclon ručníky. 😂😂😂

Marek
Marek
1 rok
Reply to  Karel

Môžete si namočiť i záclony 🙂 Ale najväčší efekt budú mať tie uteráky pri priamom slnku zvonku okna (bránit nahrievaniu predmetov vo vnútri), v kombinácii s mokrými závesmi vo vnútri (ochladzovanie vstupujícího vzduchu) dokonalé – čo asi na to povie manželka? 🙂

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Marek

Nejen namočit – musíte vyházet všecko z mrazáku, namočené záclony či ručníky vrazit do mrazáku a nechat zmrznout a pak pověsit – jen by mě zajímalo, jak ty zmuchlané zmrzlé ručníky bude rozvěšovat – patrně tento “fígl” ještě nezkoušela…já jsem kdysi sušila prostěradla na mrazu – jenže nebyl vítr a tak jsme pak nosili do baráku “bílé desky” a nějakou chvíli trvalo, než to povolilo… 😀 😀 😀

Tomáš
Tomáš
1 rok

“V každém případě ale použijte pouze čisté ručníky. Není dobré sahat po těch špinavých, protože takto by vám do domu mohl vniknout nepříjemný zápach nebo vlhkost.”

Ano, s čistými mokrými ručníky jistě vlhkost do domu nepronikne. To je vědecky dokázáno :))))

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Tomáš

😀 😀 😀