Pozor na SIPO. Mohou vám strhnout neoprávněné částky

Češi musí v současné době žít v obavách, zda se náhodou nestanou obětí nějakého toho podvodu. S nimi se totiž v poslední době doslova roztrhl pytel. Nejrůznější sofistikované metody umožňují vykukům tvářit se důvěryhodně a poměrně jednoduše tak z občanů vylákat nemalé peníze.

Peníze v tahu

Jejich metody se navíc neustále mění, takže se na ně lze jen obtížně připravit. Aktuálně se podle všeho zaměřili na skutečně tučné sousto, kterým je SIPO, tedy Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva. To zde dlouhodobě s velkým úspěchem funguje a umožňuje lidem hradit jejich úhrady za nájem elektřinu, plyn a další poplatky formou jedné platby, ať už hotovostní či bezhotovostní.

Tento systém historicky provozuje Česká pošta, která má smlouvy se společnostmi, jež ho mohou využívat. Lidé obvykle hrazené částky příliš nezkoumají a jednoduše si je nechávají strhávat z účtu.

To se jim teď ale nemuselo vyplatit. Objevilo se totiž závažné podezření, že tento systém byl kompromitován a tisícům lidí se v platbě objevila i neodůvodněná vysoká částka. Jakmile lidé SIPO zaplatí, už se jí nemusí nikdy domoci.

Foto: Shutterstock

Vše se zatím zkoumá

Česká pošta proto aktuálně upozorňuje, aby si lidé využívající tuto službu dávali dobrý pozor a před platbou si dobře zkontrolovali, zda všechny hrazené částky sedí a zda tam náhodou není něco navíc, obzvlášť potom v neobvyklé výši.

Zatím je situace poněkud nejistá. Lidé si stěžují, že pravděpodobně zaplatili podstatně více, než měli, avšak podvod se zatím nepodařilo stoprocentně prokázat. Není ani možné poskytnout bližší informace o společnosti, která podezřelé platby do systému lidem zadala. Nezbývá tak doufat, že se v blízké době vše vyjasní. Do té doby si ale dávejte velký pozor.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments