Některé obchody krizi neustály. Hlavně ty menší

Bohužel se začínají naplňovat ty nejhorší prognózy, podle kterých řada podnikatelů energetickou a cenovou krizi jednoduše nevydrží a zkrachuje, případně dobrovolně skončí. Týká se to také obchodů, jejichž počet v České republice velmi strmě klesá.

Končí jeden za druhým

Jde především o menší obchody s potravinami a provozy zaměřující se na řeznictví, pekařství nebo lahůdkářství. Kdysi se to v českých městech a vesnicích těmito obchůdky, za nimiž stáli podnikaví lidé, jen hemžilo. Kromě zajímavé a kvalitní nabídky to v daných místech udržovalo také určitý ruch a zájem o ně.

V těchto zlých časech ovšem končí i ty, kteří dosud vydrželi. Čelí totiž bezprecedentnímu nárůstu cen energií, zboží i dalších nákladů, jako jsou například platy. Je proto pro ně lepší raději skončit. V loňském roce takto padlo třeba cukrářství Emil Gaigher, které mělo stoletou tradici.

Jak uvádí server Seznam Zprávy, rychle jsou likvidovány také obchody v rámci oblíbené prodejní sítě Coop. Ta za posledních dvanáct měsíců ukončila provoz hned ve 40 pobočkách, což je opravdu velké množství. Zejména lidé na vesnicích a v menších městech ztrácejí možnost jednoduše si nakoupit ve svém okolí. Rychle přibývá lidí, kteří to mají k nejbližšímu obchodu i více než 10 kilometrů. To potom znamená půlhodinovou cestu v autě, a pokud auto nemají, potom opravdu velké obtíže.

Foto: Shutterstock

Síla řetězců

Český trh tak stále více opanovávají velké obchodní řetězce. Lidé si přitom všimli, jak tyto společnosti v poslední době razantně zvedly své ceny. Podle odborníků tak učinily výrazně více, než by odpovídalo nárůstu nákladů. Jednoduše využily situace a zvýšily si své marže. Tomu odpovídá i to, že v okolních zemích můžeme nakoupit podstatně levněji.

Skutečnost, že mizí alternativy, přitom dává obchodním řetězcům ještě větší sílu v tom, aby český trh zcela ovládly. Rozšiřuje se nicméně také online prodej potravin, který je však paradoxně k dispozici hlavně ve větších městech a nikoliv na vesnicích, kde by byl potřebnější.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vacík Jindřich
Vacík Jindřich
1 rok

Za touto situací stojí tato neschopná vláda!!!!!

Antonín Vizvary
Antonín Vizvary
1 rok

Byli jste nakupovat v německém nebo rakouském marketu?To je rozdíl než v tom českém co?Jsme popelnice EU. A to že krachují malé obchody,za to může jen naše vláda.

Aster
Aster
1 rok

Pokud lidé budou stále chodit nakupovat do supermarketů, nic se nezmění – je to pohodlnost, nic víc. Že pak žerou kšunty, je jim jedno – hlavně skučet jak je všechno drahé a hnusné – pomoc je snadná – nekupujte to!

Michal
Michal
1 rok

Ve velkých hypermarketech Globus Kaufland Tesco a v obchodech Penny Lidl Albert a už nikde asi protože menší zkrachujou.

Monika
Monika
1 rok

Tak musí ubrat znenažranosti!

Poky
Poky
1 rok
Reply to  Monika

Nemusí.Lidi pořád nakupují jak šílený

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Monika

A nenažranost se podle vás projevuje tak, že lidé chodí nakupovat do malých obchodů? jste na hlavu, ne?

Vacík Jindřich
Vacík Jindřich
1 rok
Reply to  Monika

Milá Moniko,jestli vy žerete,jak píšete,my ostatní na to žraní už nemáme 💋