Očkování proti chřipce – proč ho podstoupit a kdy odmítnout?

Blížící se období chřipkových epidemií u mnohým z nás vyvolává otázky týkající se očkování proti chřipce. Měli bychom se nechat očkovat? Kdy je nejlepší doba na očkování? Na tyto a další otázky se dozvíte odpovědi v tomto článku.

Očkování proti chřipce – základní specifikace

Očkování proti chřipce je dobrovolné, ale většina lékařů jej doporučuje zejména seniorům a chronicky nemocným lidem. Ti mají oslabenou imunitu a chřipka pro ně může mít fatální důsledky. Nejvhodnější dobou pro očkování proti chřipce je říjen a listopad. Nevýhodou je, že vakcína očkovaného chrání nejvýše po dobou jednoho roku a očkování je tedy třeba pravidelně opakovat.

Kdy a kde se můžete nechat očkovat

Jak již bylo uvedeno, nevhodnější dobou pro očkování proti chřipce jsou podzimní měsíce, a to z toho důvodu, že tělo si tak stihne vytvořit protilátky dřív, než vypukne chřipková epidemie (zpravidla v lednu a únoru). Na očkování proti chřipce se můžete objednat u svého praktického lékaře nebo v nejbližším očkovacím centru.

V jakých případech není vhodné očkování podstoupit

Očkování proti chřipce není ovšem vhodné pro každého. Neměly by se očkovat děti do půl roku věku, těhotné ženy v prvním trimestru a také lidé alergičtí na vaječnou bílkovinu. Zároveň byste měli očkování proti chřipce odložit, pokud má horečku či nějakou akutní infekci.

Mýty o očkování proti chřipce

Proočkovanost populace v České republice proti chřipce je zhruba 5 %. Toto nízké číslo je způsobeno mnoha mýty, kterými je očkování proti chřipce opředeno. Nejvíce rozšířeným mýtem je, že chřipku je lepší prodělat než se proti ní nechat očkovat. Další mýty uvádějí, že vakcína nepokrývá všechny cirkulující kmeny viru, zdravým životním stylem se nemoci zabrání i bez očkování, po očkování má chřipka těžší průběh, očkování snižuje přirozenou imunitu organismu, anebo že chřipka je banální nemoc a pro zdravého člověka tedy nemá očkování smysl.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Eva Hajkova Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Eva Hajkova
Host
Eva Hajkova

mam chripku temer kazdy rok a s dost blby prubech a po minulem roce,kdyz jsem si myslela ze to nepreziju,tak jsem se ze strachu,abych to jiz neprozivala nechala ockovat.I kdyz jsem byla vzdy proti ockovani.Je me 61 let.

Loading...