Jak oční migréna škodí našemu zdraví?

Oční migréna je pojem, o kterém mnoho lidí ani netuší, že vůbec existuje. Když nás hodně bolí hlava a k bolestem se přidá ještě nevolnost, pak si velmi často myslíme, že se jedná o obyčejnou migrénu. Jen málokdo ale tuší, že migréna může postihnout nejen hlavu, ale i oči. A co vy? Věděli jste to?

Co je oční migréna?

Oční migréna se projevuje jako krátké záchvaty, během kterých máte pocit, že hůře vidíte. Během těchto záchvatů, které trvají jen chviličku, dochází ke snížení zrakové ostrosti, což může způsobit, že vidíte nejrůznější zrakové vjemy – blikající světla, mžitky, záblesky nebo třeba třpytivé útvary.

Nutno dodat, že se oční migréna může projevit i tím, že úplně ztratíte vidění a tento stav může přetrvávat buď pár vteřin, nebo klidně i několik minut! Zatímco u někoho se migréna může projevovat chvilku, jiného může potrápit několik minut.

Příčiny vzniku oční migrény

Určitě vás zajímá, jaké jsou příčiny vzniku oční migrény, která podle statistik o něco více postihuje ženy nežli muže. Podle odborníků migréna vzniká ve chvíli, kdy dojde k přechodnému zúžení cév, které sníží přítok krve do oka.

Mezi nejčastější příčiny tohoto stavu patří nadměrný stres, kouření nebo alkohol. Zařadit sem ale můžeme i dehydrataci, nadměrnou fyzickou zátěž, únavu či užívání hormonálních léků.

Dokáže vyděsit, nebezpečná ale není

Pakliže vás potrápí oční migréna a vám se stane, že třeba na několik minut ztratíte schopnost cokoli vidět, je poměrně logické, že vás tahle zkušenost vyděsí. Ve většině případů však nejsou obavy o zrak na místě, protože zpravidla nejsou tyto záchvaty škodlivé.

Výzkumy a studie potvrdily, že snížený tok krve do oka má jen velmi malé riziko, že by mohlo dojít k trvalému poškození zraku. Krátkodobé problémy tak po pár minutách zmizí a stav se vrátí do normálu.

Často doprovází klasickou migrénu

Velmi často se oční migréna objeví ve chvíli, kdy člověka trápí ta klasická, tedy ta, která postihuje hlavu a způsobuje nám nepříjemné bolesti, jež mnohdy doprovází i pocity nevolnosti nebo dokonce zvracení. Nejlepším lékem na oční migrénu je odpočinek a spánek, ne vždy to ale pomůže a migréna může přetrvávat až několik dní.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.