Jak oční migréna škodí našemu zdraví?

Oční migréna je pojem, o kterém mnoho lidí ani netuší, že vůbec existuje. Když nás hodně bolí hlava a k bolestem se přidá ještě nevolnost, pak si velmi často myslíme, že se jedná o obyčejnou migrénu. Jen málokdo ale tuší, že migréna může postihnout nejen hlavu, ale i oči. A co vy? Věděli jste to?

Co je oční migréna?

Oční migréna se projevuje jako krátké záchvaty, během kterých máte pocit, že hůře vidíte. Během těchto záchvatů, které trvají jen chviličku, dochází ke snížení zrakové ostrosti, což může způsobit, že vidíte nejrůznější zrakové vjemy – blikající světla, mžitky, záblesky nebo třeba třpytivé útvary.

Nutno dodat, že se oční migréna může projevit i tím, že úplně ztratíte vidění a tento stav může přetrvávat buď pár vteřin, nebo klidně i několik minut! Zatímco u někoho se migréna může projevovat chvilku, jiného může potrápit několik minut.

Příčiny vzniku oční migrény

Určitě vás zajímá, jaké jsou příčiny vzniku oční migrény, která podle statistik o něco více postihuje ženy nežli muže. Podle odborníků migréna vzniká ve chvíli, kdy dojde k přechodnému zúžení cév, které sníží přítok krve do oka.

Mezi nejčastější příčiny tohoto stavu patří nadměrný stres, kouření nebo alkohol. Zařadit sem ale můžeme i dehydrataci, nadměrnou fyzickou zátěž, únavu či užívání hormonálních léků.

Dokáže vyděsit, nebezpečná ale není

Pakliže vás potrápí oční migréna a vám se stane, že třeba na několik minut ztratíte schopnost cokoli vidět, je poměrně logické, že vás tahle zkušenost vyděsí. Ve většině případů však nejsou obavy o zrak na místě, protože zpravidla nejsou tyto záchvaty škodlivé.

Výzkumy a studie potvrdily, že snížený tok krve do oka má jen velmi malé riziko, že by mohlo dojít k trvalému poškození zraku. Krátkodobé problémy tak po pár minutách zmizí a stav se vrátí do normálu.

Často doprovází klasickou migrénu

Velmi často se oční migréna objeví ve chvíli, kdy člověka trápí ta klasická, tedy ta, která postihuje hlavu a způsobuje nám nepříjemné bolesti, jež mnohdy doprovází i pocity nevolnosti nebo dokonce zvracení. Nejlepším lékem na oční migrénu je odpočinek a spánek, ne vždy to ale pomůže a migréna může přetrvávat až několik dní.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

8
Komentujte

avatar
4 Komentářová vlákna
4 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
6 Autoři komentářů
IvanaHoláAlena HajkovaKateřina BoškovámegHonzaEM Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Alena Hajkova
Host
Alena Hajkova

Presně tak jak se tady pīše. Je to aura která předchází klasické migreně. Dává najevo, že migréna přichází. Okamžitě léky a pokud možno nejlépe zalehnout a zatáhnout žaluzie. Kdo nezažil neví co je bolest hlavy.

Kateřina Bošková
Host
Kateřina Bošková

Trochu by to chtělo ujasnit si pojmy.

Migrénou s oční aurou trpím několik let. Na cca půl hodiny ztratím zorné pole na obou očích, kde “vidím” flek s třepotajícími se okraji, jako když vám někdo cvakne bleskem přímo do oka. Postupně se tenhle flek zvětšuje a putuje zorným polem. Když se nestihnu včas vzít něco na bolest hlavy, jsem pak na čtyři dny vyřazená z provozu. Je mi zle od žaludku, bolí mě hlava, nejlépe je mi v tmavě místnosti s co nejmenším ruchem.

Nikomu to nepřeji.

IvanaHolá
Host
IvanaHolá

Znám od dětství – do práce nechodím, ale mám malé děti, tak ty 3-4 dny utrpení bývají očistec. Nejhorší je se do toho probudit, to už nepomůže nic.

HonzaEM
Host
HonzaEM

To znám moc dobře.

Migrena
Host
Migrena

Tady opět někdo netuší o čem mluví. To co zde popisujete, je tzv. aura, která se u někoho objevuje před migrénou. “Oční” správně oftalmická migréna je něco naprosto odlišného! Autorka článka nejspíše nikdy migrénu neměla, když jako nejlepší lék doporučuje spánek. Bože, slečno, pište raději o tématech, o kterých něco víte.

meg
Host
meg

Mám pocit,že autorka smíchala víc věcí dohromady.Mám oftalmickou migrénu a během záchvatu vidím” zlaté”spirály,které přechází od jednoho koutku oka ke druhému.K tomu se přidá černý- slepý flek,také putující a okolo se vše chvěje.Toto trvá průměrně půl hodiny a ani mě nijak výrazně nemusí bolet hlava.Takže auru mám i s oční migrénou,ono to může být oboje najednou,alespoň já mám to “štěstí” a upozorňuji,že první záchvat této částečné slepoty člověka přivede na pohotovost,ani ty další nejsou nic moc,stejně mám strach,ačkoli vám řeknou,že vždy přejde bez následků.

IvanaHolá
Host
IvanaHolá

Nemám strach z následků, ale z příčiny – mně zase říkají, že ji nelze léčit, pouze mírnit léky.

IvanaHolá
Host
IvanaHolá

Ani mně spánek nepomohl – nikdy – když už se mi podaří usnout, mám strašné sny a bolestí se budím – další 3-4 dny mám “vystaráno”. Přežívat mi pomáhá čípek indometacin na noc – bohužel lze vzít jen po 24 hodinách.