Odpad mi odtéká jako nikdy. Stačilo udělat jednu věc a doslova vše nasává

S ucpaným odpadem se setkala téměř každá domácnost.  Určitě ale není nutné volat hned instalatéra. 1. pomoc většinou poskytne zvon, a pokud ten nepomůže, přijdou na řadu ostatní řešení, kterých není málo.

Samozřejmě si můžete nějakou chemii koupit v obchodech, ta ale často není příliš šetrná k životnímu prostředí. Nebo si vystačíte s přípravky, které se ukrývají v každé kuchyni.

Silná dvojka ocet + jedlá soda

Určitě už jste mnohokrát slyšeli o jedlé sodě, která je takřka univerzálním čističem. A kde nepomůže samotná soda, tam s přidáním octa získáte bezmála neporazitelnou dvojku ekologických bojovníků se špínou všeho druhu. A pomohou vám i v případě ucpaného odpadu.

Musíte k nim ale ještě přidat horkou vodu a saponát na nádobí. Samotná soda v kombinaci s octem totiž váš problém s ucpaným odpadem nevyřeší. Jejich bublavá chemická reakce nezvládne rozpustit tuk, který je často součástí hmoty, jež ucpala váš odpad. A s tím si právě poradí horká voda smíchaná s mycím prostředkem na nádobí.

Dalším problémem je, že smícháním sody s octem sice vznikne oxid uhličitý, který v uzavřené nádobě dokáže vytvořit tlak. Jenže reakce sody s octem ve vašem odtokovém systému neprobíhá v uzavřeném prostředí. Takže se nemůže vytvořit dostatečná síla, která by ucpávku odstranila. Potřebný plyn má kam uniknout. Odtokový systém není uzavřená nádoba.

Foto: Shutterstock

Pomůže horká voda a zátka

Začněte tím, že přivedete k varu alespoň 2 litry vody se saponátem, kterou následně nalijete do odpadu. Změkčí všechny mastné nánosy, které v něm zbyly po krémech na ruce, vazelíně nebo třeba i mýdlu. Potom přisypte šálek jedlé sody. Pokud přes ucpávku nedokáže propadnout a zůstává na povrchu, snažte se ji napěchovat níže.

Celé to nakonec zalijte  1/4 litrem vřelého octa a odtok okamžitě uzavřete zátkou. Vytvoříte tak uzavřenou nádobu a ve vašem odpadu začne probíhat chemická reakce. Díky oxidu uhličitému, vzniklému smícháním sody s octem, vznikne tlak, znásobený tíhou horké vody. A tato kombinace by potom měla spolehlivě „vystřelit“ ucpávku z vašeho odpadního systému. Po hodině zátku vyjměte a celý systém znovu propláchněte horkou vodou.

Situacím předcházejte

Předcházet těmto situacím vám pomohou především sítka do odpadu. Nikdy také nevylévejte do dřezu mastnotu z pánví a hrnců. Ve studeném prostředí ztuhne a základ pro vznikající ucpávku je na světě.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments