Ucpaný odpad řešily naše babičky elegantně a naprosto účinně. Hnaly by vás, kdybyste volali instalatéra

Ucpaný odtok u dřezu je nepříjemný problém, který známe všichni. Voda zničehonic odtéká jen velmi pomalu nebo vůbec a někdy se kolem šíří i nepříjemný zápach.

Jak dlouho pumpovat

V takových případech si můžeme zkusit pomoct sami. Existuje několik „babských“ rad, které mohou náš problém vyřešit bez chemie i bez drahých řemeslníků. Takže, než začnete hledat číslo na instalatéra,

Někdy je problém patrný na první pohled.  V odpadu vidíte namotané vlasy nebo zbytky jídel, které stačí vytáhnout rukou nebo třeba pinzetou a odpad propláchnout.

Pokud příčinu špatného odtékání nevidíte, zkuste použít zvon. Napusťte do dřezu tolik vody, aby byla jeho gumová část ponořená. Mokrým hadrem utěsněte otvor přepadu (suchý by nasával vzduch), přiložte zvon kolmo k odpadu a pumpujte alespoň 15 sekund. V potrubí vytvoříte vakuum, která nasává nečistoty vzhůru. Okamžitě je z dřezu odstraňte, ať se nedostanou zpět do potrubí.

Přesně naopak funguje vyplachování tlakem. Napusťte vodu do PET lahve, přiložte ji otvorem kolmo k odtoku a lahev přerušovaně stlačujte. Budete-li mít štěstí, metoda zafunguje a usazeniny proudem vody prorazíte.

Foto: Shutterstock

Použijte ruční spirálu

Vyzkoušejte jedlou sodu a ocet. Nasypte do odtoku 4 lžíce sody a na ni nalijte půl šálku octa. Měli byste slyšet bublavý zvuk, jak se rozpouští usazeniny. Až ustane, nalijte do odpadu horkou vodu.

Trošku netradiční způsob, který ale může také pomoct – nalijte do odpadu šálek Coca-coly a nechte působit přes noc. Ráno odpad propláchněte horkou vodou.

Pokud nic z předešlých rad nepomůže, zkuste vyčistit sifon ručně. Pod umyvadlo postavte kbelík, aby se zadržovaná voda nevylila na podlahu a sifon odšroubujte. Pokud je pevně utažený, uvolníte ho hasákem omotaným hadrem. Usazeniny z vnitřku oblouku vyčistíte nejlépe štětkou na lahve. Po vyčištění odpadu sifon opět sešroubujte.

Poslední možností je ruční spirála. Odšroubujte sifon a do potrubí zaveďte pružinu až k ucpanému místu. Krouživým pohybem ji postupně posouvejte dál potrubím, dokud se ucpávka neuvolní nebo neprorazí.

Odtok je poměrně namáhaná část dřezu, v každém případě ale můžete jeho ucpání předejít tím, že si dáte do odpadu sítko, které nečistoty zachytí. A v žádném případě byste neměli do dřezu vylévat mastnotu.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments