Odrovnat játra si můžete mnoha způsoby, nejen alkoholem. Naučte se tomu vyvarovat

Játra jsou klíčová v trávicím systému a prochází jimi vše, co jíte a pijete, včetně léků a doplňků stravy. O tento orgán můžete snadno přijít, pokud se o něj nebudete řádně starat, říká Rohit Satoskar, MD, z transplantačního institutu MedStar Georgetown.

Játra jsou umístěna pod spodním hrudním košem na pravé straně. Pomáhají čistit krev, zbavují tělo toxinů a škodlivých chemikálií. Vytváří žluč, která vám pomáhá odbourávat tuk z jídla. Ukládají cukr v podobě glukózy, která dodává tělu energii. Podívejte se, jak udržet játra zdravá.

Omezte alkohol

Omezte pití alkoholu. Ten může poškodit jaterní buňky a vést k otoku nebo zjizvení, ze kterého se vyvine cirhóza jater, což může být smrtelné. Muži by neměli vypít více než 2 nápoje denně a ženy pouze 1 nápoj denně.

Udržujte si váhu a dbejte na zdravý životní styl

Jezte zdravě a pravidelně se hýbejte a cvičte. Svou váhu díky tomu budete mít pod kontrolou, což pomáhá předcházet nealkoholickému tukovému onemocnění jater – NAFLD, což je stav, který vede k cirhóze. Výzkumy doporučují pít kávu, která může snížit riziko vzniku onemocnění jater.

Předcházejte virové hepatitidě

Hepatitidu A můžete dostat z jídla nebo vody, která obsahuje virus. Do některých zemí je nutné očkování. Hepatitida B a C se šíří krví a tělními tekutinami. Nesdílejte zubní kartáčky, holicí strojky, žiletky a jehly. Omezte počet sexuálních partnerů a používejte kondomy. Proti hepatitidě C zatím neexistuje vakcína, proti hepatitidě B ano. Nechte se vyšetřit na virovou hepatitidu. Často nemá příznaky po celá léta.

Foto: Shutterstock

Pozor na chemikálie

Nedotýkejte se chemikálií a nevdechujte toxiny. Některé čisticí prostředky, aerosolové přípravky a insekticidy obsahují chemikálie, které mohou poškodit játra. Vyhněte se přímému kontaktu s nimi. Škodí i přísady v cigaretách.

Pozor na některé léky

Některé léky na cholesterol mohou mít vedlejší účinek, který způsobuje problémy s játry. Acetaminofen – Tylenol proti bolesti může poškodit játra, pokud jej konzumujete příliš mnoho. Nachází se v mnoha lécích, jako jsou léky proti nachlazení a léky proti bolesti na předpis. Některé léky se nesmí kombinovat s alkoholem, jiné jsou škodlivé v kombinaci s jinými léky. Poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pozor na doplňky stravy

Buďte opatrní i s konzumací bylin a doplňků stravy. Některé mohou poškodit játra. Zejména jde o přípravky cascara, chaparral, kostival, ephedra a kava. V posledních letech se doporučují bylinky pro čištění jater, včetně semene ostropestřce mariánského, kůry borotutu a chanca piedra. Některé mohou působit škodlivě.

Foto: Shutterstock, zdroj: webmd.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments