Odstraňte břišní tuk rychlým způsobem. Pomůže vám jeden kuchyňský olej

Správná životospráva je pro optimální váhu klíčová. Ovšem někdy člověk dělá všechno možné a tuk z některých partií ne a ne zmizet. Obzvlášť choulostivé je to na břiše, kde se navíc drží ten nejškodlivější, takzvaný viscerální tuk. Naštěstí existují potraviny, které pomáhají s jeho spalováním. Jednou takovou je kokosový olej.

Velmi škodlivý tuk

Viscerální tuk se považuje za škodlivý, protože je uložen v těle – v břišní dutině u mnoha životně důležitých orgánů. Právě proto jeho vysoká hladina zvyšuje riziko, že u člověka dojde k závažným zdravotním problémům včetně diabetu 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění. Některé jednoduché změny životního stylu však mohou pomoci zbavit se ho!

Pokud se nezdravě stravujete, může to vést k hromadění viscelárního tuku. Zdravá strava a pohyb jsou cestou k lepšímu zdraví. Jeden olej se ukazuje být obzvlášť efektivní při redukci viscelárního tuku. V posledních letech se tento olej stal oblíbeným a dokonce získal označení superpotravina, přestože se začalo říkat, že se hodí spíše do koupelny jako náhražka tělového mléka než do kuchyně na vaření. 

Několik studií však prokázalo pozitivní vliv, který může mít kokosový olej na viscerální tuk. Studie ukazují, že tuky se středně dlouhým řetězcem v kokosovém oleji mohou nastartovat metabolismus a snížit množství tuku, které se ukládají v těle jako reakce vysokého příjmu kalorií. To může vést k úbytku tuku v dutině břišní.

Foto: Shutterstock

Dvě lžíce každý den

V jedné studii obézní muži užívali kokosový olej denně po dobu 12 týdnů a ztratili v průměru přes 1 centimetru v pase bez úmyslné změny stravy nebo cvičení. Pro zvýšení úbytku tuku v břiše je nejlepší užívat asi dvě polévkové lžíce (30 ml) kokosového oleje za den, což je množství použité ve většině studií.

Ukázalo se také, že kokosový olej tlumí pocit hladu. Díky němu budete jíst méně a tím nepřímo rovněž podpoříte ztrátu viscelárního tuku. 

Kromě zdravé stravy je účinné také pravidelné cvičení. Mnoho studií prokázalo, že aerobní cvičení vám může pomoci zbavit se viscerálního tuku, a to i bez diety. Analýza 15 studií u 852 lidí porovnala, jak různé typy cvičení snižují viscerální tuk bez diety. Zjistili, že střední a vysoce intenzivní aerobní cvičení byla nejúčinnější při redukci viscerálního tuku bez diety.

Foto: Shutterstock, zdroj: NIH, Pubmed

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments