Ohnivý brouk dokáže zachránit úrodu. Naučte se ho přilákat na svou zahradu

Když se nám na zahradě objeví podivní brouci, obvykle se je snažíme co nejrychleji vyhubit ve strachu, že nám zničí naši úrodu. Někteří zástupci hmyzu však mohou být našim výpěstkům prospěšné. Takže než sáhnete po nějakém insekticidu, raději si zjistěte, jaký druh brouků si u vás našel svůj nový domov.

Brouci – predátoři

Ne všechen hmyz se totiž živí naší zeleninou nebo okrasnými květinami. Některé druhy hmyzu jsou totiž masožravci – a vůči ostatnímu hmyzu působí jako predátor. To znamená, že pokud si na zahradě takového brouka vychováte, bude vám pomáhat zbavovat se ostatního hmyzu.

Ohnivý brouk – pochutná si na škůdcích

Jeden z nich se jmenuje páteříček sněhový a pro vaši zahradu může být pravým požehnáním. Jak larva, tak dospělý jedinec si totiž pochutná na vajíčkách a larvách jiných brouků a hmyzu a neohroženě se pustí i do větších škůdců.

Páteříčka poznáte podle oranžovo-černého těla, dlouhých křídel a černých tykadel. Jeho larvy přečkají zimu v zemi a brzy na jaře (ještě za sněhu) vylézají ven. Okamžitě se začínají živit jiným hmyzem a pokračují v tom až po svou nejvyšší vývojovou fázi. Když budete mít na zahradě páteříčka, rozhodně vám ubydou problémy s mšicemi, klíšťaty, ale třeba i některými housenkami.

Foto: Shutterstock

Jak ohnivého brouka na zahradu přilákat?

Páteříček sněhový si vaši zahradu pravděpodobně vybere za svůj domov tehdy, když na ní najde své oblíbené rostliny. To mohou být třeba slunečnice, kopretiny nebo heřmánek. Lákají ho také rostliny se žlutým květenstvím.

Jak páteříčkovi, tak třeba včelám a dalším opylovačům pomůže, pokud budou mít na zahradě i zdroj vody. Pokud nemáte nějaké jezírko nebo třeba konve s odstátou vodou, rozmístěte na různá místa zahrady misky s vodou. Nezapomeňte do nich dát větvičky nebo třeba stébla trávy, aby se včely a brouci mohli napít bez rizika, že se utopí.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments