Ohříváte v mikrovlnce? Víte o rizicích?

Na mikrovlnou troubu jsme si rychle zvykli a pustili ji do svých domovů. Je její používání bezpečné? Každý rok se objeví celá řada zpráv a studií, které dokazují škodlivý vliv mikrovlnné trouby a o několik týdnů se objeví nová zpráva, která zpochybňuje výsledky původní studie a dokládá bezpečné používání mikrovlnné trouby. Co tvrdí odpůrci?

Co tvrdí odpůrci ohřevu v mikrovlnných troubách

Mikrovlnná trouba jako zdroj elektromagnetické energie, což je forma neionizujícího záření, rozkmitá molekuly vody uvnitř potravin. Tření molekul má za následek rychlý růst teploty. Údajně tento způsob ohřevu denaturuje esenciální proteiny v jídle. Jídlo se stává hůře stravitelné a naše tělo jej neumí správně využít. Je možné, že jídlo upravené v mikrovlnné troubě ztrácí vitální energii a ubývá mu živin. Konzumace jídla upraveného v mikrovlnné troubě vede ke ztrátě hemoglobinu a lymfocytů.

Názory zastánců ohřevu v mikrovlnných troubách

Elektromagnetické záření nemá škodlivý vliv, jelikož má velmi malou energii na změnu molekul. K ohřevu jídla využívá mikrovlnka jen jiný princip, než tradiční způsoby ohřívání. Mikrovlnnou troubu není možné přirovnávat k rentgenovému nebo radiačnímu záření.

Ať už se postavíte na jednu nebo na druhou názorovou stranu, rizika používání mikrovlnné trouby existují.

  • Rychlé ohřívání nevhodných plastových podložek znamená uvolnění nebezpečných látek. Používejte jen nádobí do mikrovlnné trouby.
  • Stejně jako grilování nebo smažení, mikrovlnný ohřev vytváří z bílkovin některé nežádoucí látky.
  • Hrozí únik mikrovlnného záření přes dvířka. Proto používejte jen přístroje, které jsou v perfektním technickém stavu. Funkční přístroj s poškozenými dvířky nikdy nezapínejte.

A jak ohříváte jídlo ve vaší domácnosti?

Máte obavu o vaše zdraví v případě použití mikrovlnné trouby?

Chutná vám jídlo připravené v mikrovlnné troubě stejně dobře, jako jídlo přichystané některým z tradičních způsobů?

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.