Žloutenka typu A se může skrývat kdekoliv. Jak jí předejít a účinně se léčit?

Na začátek je třeba zmínit, že se žloutenka dělí na několik základních typů. Jedná se například o onemocnění typu A, B, C a další. V tomto článku se zaměříme na ochranu před prvním a základním typem A. Jedná se o virovou nákazu, při které vzniká zánět jater. Celkově se nemoc přenáší a rozmnožuje ve špatných hygienických podmínkách, proto je obecně nazývána jako “nemoc špinavých rukou”.

Viry se mohou skrývat kdekoli

K tomu, abyste se dostali do styku s žloutenkou typu A, nemusíte přijít do fyzického kontaktu s nakaženou osobou. Viry jsou velmi vytrvalé a napadnou vás například při cestě metrem nebo na příboru ve špinavém bufetu.

Projevuje se pomalu a jistě

Žloutenkou můžete být nakaženi dlouhou dobu, aniž byste jevili známky onemocnění. Poté se vás zmocní příznaky charakteristické pro chřipku. Jde konkrétně o nechutenství, nevolnost, ospalost, ztrátu energie a teplotu.

Následné obtíže

Pokud nebudete počátečním příznakům věnovat pozornost, virové onemocnění v těle získá dominantní roli. Kůže začne pomalu měnit svůj odstín do žluté a stejně tak oči a moč. Původní ospalost a nevolnost se propadne o další stupeň a vy nebudete schopni fungovat.

Odstranění virů nezabere dlouhý čas, ale je třeba k léčbě přistoupit včas

Nejprve musíte upravit okolní situaci. Pokud se pohybujete ve špinavém prostředí, žloutenka se i po vyléčení může dál množit ve vhodných podmínkách. Jestliže cestujete do zahraničí, lze využít také ochrany ve formě očkování, které vám ušetří následné obtíže.

Pokud jste však již nakaženi, nezbývá, než se vydat ke svému praktickému lékaři. Ten provede testy krve a moči, a v případě pozitivních výsledků budete přeloženi na infekční oddělení. Zde se zaměří na léčbu jater a přísnou dietu. Poučí vás o vhodném chování, které je třeba dodržovat po nemocniční léčbě, a poté vás čekají dlouhé dny domácího zotavování.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments