Skvělý trik na připálené pekáče a hrnce. Stačí chvilka a jsou jako nové

Může se to stát i vám. Chvilku se zapomenete, musíte si odběhnout, nebo se zapovídáte. V kuchyni to ale dál žije svým životem a vás překvapí až známý pach připáleniny. Jídlo sice už poživatelné nebude, ale hrnec nebo pekáč se ve většině případů dá ještě zachránit. Jak na to? Zkuste následující rady a uvidíte, že se zadaří.

Jedlá soda jako účinný pomocník

Jedlá soda pomáhá v domácnosti vyřešit mnoho problémů, tak vás asi nepřekvapí, že bude účinná i v tomto případě. Nalijete do hrnce vodu – stačí asi do 1 cm výšky – a nasypete jedlou sodu. Dáte vodu vařit a připálenina by se měla odloupnout sama. Pokud to nezabere ihned, zkuste hrnec nechat být do druhého dne a pak dostat připáleninu dolů drátěnkou. Pokud nemáte nebo nechcete používat sodu, můžete zkusit podobný trik se solí. Nejdříve seškrábejte spáleninu, co nejvíce to jde, pak teprve nalijte vodu a nasypte sůl. Dejte vařit a pak nechte hrnec 24 hodiny být. Pak znovu chvilku povařte a připáleniny by měly jít dolů snadněji.

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte prací prášek

Další možností je prací prášek. 1 lžičku pracího prášku dejte asi do ½ litru vody a vařte 5 minut. Připáleninu následně sloupněte a hrnec umyjte – mělo by to jít samo. Nabízí se vyzkoušet i tekutý čisticí prostředek na nádobí, nejen klasicky umýt, ale stejným způsobem jako z pracím práškem. Nalít do vody a 5 minut povařit.

Připálili jste hrnec jen mírně?

V tomto případě by vás mohl zachránit i obyčejný černý čaj s trochou soli. Nalijte čaj na připáleninu, nechte působit 24 hodin a pak hrnec umyjte.

Jak na připálené mléko?

Pokud vaříte mléko, může se nehoda stát velice rychle. Tady je náprava ale poměrně snadná. Stačí nakapat na houbičku několik kapek oleje, hrnec jednoduše přetřít, nechat 10 minut působit a mléko snadno pustí. Připálené nádobí už nemusíte vyhazovat nebo nechávat dlouhé dny odmáčet.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bobvila

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments