Okamžitě musíte vyhodit tenhle čaj, jinak to pořádně slíznete. Našly se v něm hrozné věci. Jak to mohli prodávat?

V českých obchodech se prodává značné množství zboží. Jde přinejmenším o desítky tisíc položek, z nichž si můžeme vybírat. To je na jednu stranu pozitivní, protože se ve svém výběru nemusíme omezovat, ale je extrémně obtížné udržet nad takovým počtem potravin nějakou kontrolu. Ideálně by se každá měla čas od času otestovat, přičemž čím častěji tím lépe. To je ale pochopitelně nemožné, a tak musíme spoléhat na namátkové kontroly, které provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Není to dobré

Teď se přinejmenším pocitově zdá, že snahy tohoto dohledového úřadu jednoznačně posílily, protože nachází poměrně značné množství prohřešků. A nejde jen o kvalitu potravin jako takovou, ale také o dodržování nejnutnějších postupů a podmínek.

Problémem nicméně zůstává, že když SZPI vydá informaci o nějaké potravině, ta se sice stáhne z dotyčných obchodů, ale často už nenajde cestu k těm, kdo si ji koupili. Přitom je v takové zprávě obvykle zdůrazněno, aby lidé danou potravinu nejedli. Je tedy nutné sledovat příslušné zdroje, abyste se o všem dozvěděli včas.

Jako právě o nebezpečném čaji, o němž se informovalo nedávno. Prodával se v celém obchodním řetězci Penny Market. Konkrétně jde o oblíbený Bylinný Heřmánkový čaj v balení 30 gramů, který byl zejména v zimním období velmi oblíbený. Lidé si ho mohli nakoupit i do zásoby, a tak je potřeba zkontrolovat, zda ho náhodou nemáte doma.

Foto: Shutterstock

Co se to tam dostalo?

Pokud byste ho totiž dlouhodobě popíjeli, mohlo by vám to způsobit problémy. Laboratorní rozbor v něm totiž neodhalil nic jiného než pesticid chorpyrifos, a to ve významném nadlimitním množství.

Tento škodlivý pesticid je využíván primárně k ošetřování listů a plodů ovoce, které jsou napadeny škůdci. Objevuje se ale také v produktech, které se používají proti parazitům a komárům. Tato látka je pochopitelně velmi silná a v žádném případě nesmí být konzumována.

Pakliže jste si takový čaj nedávno koupili, zkontrolujte si raději šarži. Nese označení LOT: 22/143N a má minimální trvanlivost do května roku 2024. Pokud takový skutečně doma najdete, raději ho hned vyhoďte nebo vraťte v Penny Marketu.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
Magdalena
1 rok

Kdo tyhle články píše 🤔😠