Okamžitě se zásobte bramborami, radí zelináři. Mají brzy brutálně zdražit, navíc hrozí velká nepříjemnost

Je až neuvěřitelné, kolik špatných zpráv se za letošní rok dokáže sejít. Dá se říct, že co se mohlo pokazit, to se pokazilo. A teď se na nás valí už prakticky jistá podzimní vlna zdražování. Růst mají především ceny pečiva, mléčných výrobků, ale jak se ukazuje, to zdaleka není všechno.

Úroda se hodně nepovedla

Jak upozorňuje Zelinářská unie České republiky, letošní úroda brambor se vůbec nevyvedla. Důvodem je především suché počasí, které způsobilo, že brambory nemají dostatečnou kvalitu a jejich výnos je o poznání nižší než je běžné. Pokud jde o rané brambory, tam byla situace ještě poměrně dobrá. Ovšem v případě pozdních brambor je to problém.

Nepříznivou situaci pro server TN.cz popsal předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Podle něj za nízkou úrodou stojí hlavně sucha v červenci a srpnu. Vše potom dokonaly mohutné deště, které přišly teď v září. Pro bramboráře šlo tedy o několik faktorů, které jim vůbec nehrály do karet.

A aby toho nebylo málo, nejde pouze o lokální problém České republiky. Snížené výnosy hlásí také další evropské země, v čele s velkými exportéry, jako jsou Německo nebo Francie. U nás se propad úrody odhaduje na deset až dvacet procent, jinde to může být podobné.

Foto: Shutterstock

Nakupte brambory, dokud jsou levné

Situace je komplexní a komplikovaná. Skutečnost, že brambory v září navlhly, vede k tomu, že nebudou moci být dlouhodobě skladovány. Teď jsou tedy ve větší míře vrhány na trh, což paradoxně tlačí jejich cenu dolů v tomto období. Avšak v dalších měsících se jich zase nebude dostávat a budou tedy výrazně dražší.

Z toho důvodu zelináři lidem radí, aby si udělali zásoby brambor, pokud mají takovou možnost a mohou je někde uskladnit. Dnes totiž ještě brambory pořídíte velmi levně, klidně i za osm korun za kilogram. Jenže to už dlouho platit nebude. Hlavně na jaře se v důsledku popsaných problémů očekává velký tlak na cenu.

A k tomu se ještě může přidat další velká nepříjemnost. Hrozí totiž omezení zpracovatelského průmyslu v Belgii a Nizozemsku. Tyto země jsou největšími producenty hranolků nebo chipsů.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
David
David
1 rok

Mne je to tak jedno… Snim tak pul kila za tyden. Vesmes malo jim. Je mi vse u p…..

Tomáš
Tomáš
1 rok

“Okamžitě se zásobte bramborami”
“Skutečnost, že brambory v září navlhly, vede k tomu, že nebudou moci být dlouhodobě skladovány.”

🤣🤣

Xavier
Xavier
1 rok

Lidé už si brambory cpou i do prdele. Kdo to neudělá, je v pytli!

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Xavier

Tam ne, tam by jim brzo vyklíčily…

Luboš
Luboš
1 rok

Nevšiml jsem si nějakého výrazného a dlouhého sucha u nás v jižních Čechách. Nějaká místní sucha jistě byla ….. diky melioracím. Brambory u nás jsou a jsou kvalitní a dobré.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Luboš

Kousek na jihozápad od Prahy, kde bydlíme, na rozhraní Středních a Jižních Čech, jde máme chalupu, a na Vysočině, kam jezdíme za rodiči, letos opravdu bylo velké sucho. A podle toho, že v létě v podstatě nikde nerostly houby, si myslím, že sucho bylo všude.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Okolí Prahy a část Vysočiny není celá republika. U nás letos pršelo dost – někdy až moc.
Jsou oblasti v Čr, kde je sucho pravidelně, i když není tzv. suchý rok – jižní Morava, Žatecko, Královehradecko – třeba.