Většina lidí dělá velkou chybu při skladování vajec. Dávají je do lednice úplně špatně

Věděli jste, že vejce vám mohou zlepšit náladu a zbavit vás únavy? Obsahují totiž zinek, vitamín B a omega 3 mastné kyseliny. A i když se mnoho lidí snaží vejcím vyhýbat z důvodu vyššího obsahu cholesterolu, je prokázáno, že v rozumné míře by do své stravy měl vejce začlenit každý z nás. V tomto si můžeme vzít příklad z Ameriky. Průměrný Američan ročně zkonzumuje 286 vajec. Jak tedy správně s vejci nakládat, abychom z nich získali maximum živin?

Musí být vejce v lednici?

Jak kde, jak kdy. V Evropě bývají očkované proti salmonele i samotné slepice, takže si teoreticky můžeme dovolit skladovat vejce při pokojové teplotě. Nicméně nejlépe bakterie udrží pod kontrolou právě chlazení vajec. Navíc uložením do ledničky prodloužíte jejich trvanlivost.

Vejce skladovaná při pokojové teplotě po pár dnech ztrácejí svou kvalitu a je třeba je spotřebovat do přibližně dvou týdnů, zatímco vejce uložená v lednici vydrží dvakrát tak dlouho, někdy dokonce až 6 týdnů.  

Kam umístit v lednici vejce?

Pokud se domníváte, že přece do dveří lednice, koneckonců máte tam na ně i stojánek, tak se mýlíte. Skladovat vejce ve dveřích lednice není vhodné, protože při jejich otvírání a zavírání dochází k častým změnám teplot, což může podpořit růst bakterií a narušit ochranné membrány vajec. Kde je tedy uchovávat? Ideálně na polici v zadní části lednice. Tam je teplota nejstálejší.

Foto: Shutterstock

Jak skladovat vejce?

Nejlépe uděláte, když je ponecháte v kartonu, ve kterém jste vejce koupili. Kromě toho, že je praktický, tak na sobě nese také datum minimální trvanlivosti. Před uložením do lednice není třeba vejce umývat.

Mrazení vajec

Můžeme zmrazit vejce? Ano, ale nikdy ne syrová. Vejce vždy nejdřív uvaříme, oloupeme, vložíme do vzduchotěsné nádoby a teprve potom uložíme do mrazáku.

Zajímavá informace na závěr

Každé vejce obsahuje informaci o svém původu. První číslo nám řekne, z jakého je vejce chovu. 1 – volný výběh, 2 – halový chov, 3 – klecový chov, 0 – ekologický chov. Následuje kód země, z které vejce pochází. CZ – Česká republika, PL – Polsko atd. Když si budete chtít svá vejce zkontrolovat, neřiďte se označením na kartonu, ale prohlédněte si konkrétní vejce.

Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday.com, insider.com, svscr.cz

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments