Okamžitě vyhoďte tato rajčata. Neprošla kontrolou

Bohužel ve stále větší míře dochází k tomu, že tuzemští prodejci dovážejí a prodávají potraviny, které rozhodně nepatří na talíř. Jsou totiž mimořádně nekvalitní, a nejen to – dokonce nesplňují ani požadované normy a limity, takže vás jejich konzumace může nepříjemně ohrozit.

Přestřelené limity

Je možné, že nekvalitní zboží na náš trh proudí v důsledku cenové krize, kdy prodejci mají problém udat standardně kvalitní zboží, a tak dovážejí to možná nejlevnější, které si lidé ještě koupí. Takováto cesta ale není vůbec vhodná, protože nakonec na to přijde Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Jako tentokrát v případě rajčat. Ta byla identifikována v prodejně potravin Miroslav Gottfried, která se nachází v Šenově v ulici Podnikatelů. Když byl proveden laboratorní rozbor těchto rajčat, bylo zjištěno, že dalece překračují povolené limity určitých látek, zejména pak pesticidů.

Ty se používají k tomu, aby rajčata lépe rostla, ovšem nesmí se to s nimi přehnat. Protože potom vás mohou ohrozit. A přesně takovou hrozbou jsou i tato rajčata, protože limit látky dinotefuran v nich byl překročen desetkrát a chlorfenapyru potom dokonce čtrnáctkrát.

Foto: Shutterstock

Těžko zachytit

Pakliže jste rajčata v této prodejně pořizovali, je otázkou, zda byste je měli konzumovat. Raději bychom tak nečinili. Problémem je, že se taková rajčata zřejmě prodávala i jinde. Bylo by totiž zvláštní, pokud by se dovezla pouze do této prodejny. Tam byl jen problém zachycen.

Obvykle informujeme o stažení určitých výrobků jasně daných šarží. To však v případě rajčat není možné. Pravděpodobně se ve velkém rozšířila mezi zákazníky, kteří je nakonec zkonzumovali. Nezbývá tak, než aby SZPI zvýšila svou aktivitu a zamezila tak tomu, aby se takové plody na náš trh vůbec dostaly.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
aster
aster
1 rok

Není nad zdravou zeleninu – tak dobrou chuť, králíci!