Okamžitě vyhoďte tenhle čaj. Našly se v něm hrozné věci v obrovské dávce. To se napijete a je hodně zle

Do české obchodní sítě se bohužel stále častěji dostávají zcela nevyhovující výrobky, které se potom ve velkém prodávají nic netušícím zákazníkům. V poslední době přibývá případů, kdy kontroloři zachytí nějakou potravinu, ve které zjistí nepřípustné látky. Bohužel to ale učiní až s určitým odstupem od doby, kdy se produkt dostane do prodeje a tedy i k samotným konzumentům.

Závažný záchyt

Státní zemědělská a potravinářská inspekce teď vydala závažné varování všem spotřebitelům. V nevinně vypadajícím bylinném čaji totiž našla skutečně nebývalé množství závadných látek. Limity byly překročeny dokonce patnáctkrát, což už znamená, že se vám do těla dostane pořádná dávka škodlivin.

A o jaký čaj se jedná? Nese název Energie – bylinná čajová směs v balení 1 kilogram. Datum minimální trvanlivosti je do prosince roku 2024. Šarže je potom označena číslem 0172081222. Výrobcem tohoto čaje jsou Byliny Mikeš s.r.o. se sídlem v Číčenicích.

Tento čaj je doslova napěchovaný škodlivými látkami. / Foto: Potraviny na pranýři

Co si to dovolili?

A co se v tomto čaji, který se tváří jako prospěšný a který zjevně vyrábí jakýsi bylinkář, vlastně našlo? Podrobný rozbor v laboratoři jednoznačně prokázal přítomnost pyrolizidinových alkaloidů, a to v obrovském množství 2929 mikrogramů na kilogram. Maximální množství, které je přitom pro tuto látku připuštěno, činí 200 mikrogramů na kilogram.

Výrobce tohoto bylinného čaje se dopustil závažné věci. Porušil Nařízení ES č. 1881/2006, jež stanovuje limity látek, které kontaminují potraviny. Právě pyrolizidinové alkaloidy jsou známé velmi negativními účinky na lidský organismus. S výrobcem už bylo zahájeno správní řízení, které zřejmě skončí pokutou. Důležité je však především to, abyste čaj, pokud ho máte doma, vyhodili a v žádném případě nekonzumovali.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments