Profesionální zahrádkáři začali na zahradě zakopávat čajové sáčky. Dělám to také, a ještě nikdy mi to tak nerostlo

Čajové sáčky jsou nechtěným odpadem, který se v domácnosti bez užitku vyhazuje. Přestaňte s tímto zvykem. Čajové sáčky jsou výborným hnojivem a v zahradě vám pomohou i od nepříjemných škůdců. Sbírejte a zakopávejte čajové sáčky.

Zdroj živin pro zahradu

Milovníkům čaje projde během dne rukami hned několik použitých sáčků od čaje. Ty zpravidla končí v odpadkovém koši ihned potom, co je vytáhnou z hrníčku s horkou vodou. A to je velká škoda. Čajový sáček je výborným zdrojem živin a dobře poslouží i proti škůdcům. Začněte čajové sáčky sbírat. Získáte hnojivo zdarma a snížíte množství odpadu na skládkách.

Čajové lísky uvolňují živiny postupně

Čajové lístky se rozkládají pomalým tempem, živiny jsou do půdy uvolňovány postupně. Použité čajové sáčky mají v zahradě hned dvojí využití. Můžete je zakopat do záhonků nebo je ukládat do kompostu. Jsou výbornou potravou pro žížaly, prokypření záhonku rostlinám svědčí a svědčí jim i žížalí čaj, který získáváte z vermikompostéru. V kompostérech dokáží čajové sáčky dokonce urychlit proces kompostování.

Foto: Shutterstock

Jak využít čajové sáčky

Předtím, než se rozhodnete použít čajový sáček jako hnojivo, je třeba se ujistit, že je sáček plně rozložitelný. Kontrolujte instrukce na balení čaje. Některé čaje mohou být v sáčcích s mikroplasty, které nejen že se nerozloží, ale mají na půdu nebo na kompost neblahý vliv. I v takovém případě můžete čajové hnojivo použít, museli byste ale sáček rozstřihnout a použít jen obsah. Samotný sáček je třeba vyhodit. Řada čajů je ale balena do celulózy a jiných rozložitelných materiálů. Pak je můžete do půdy zakopat zcela, pouze odstraňte kovovou sponu.

Čajové sáčky rostlinám pomáhají

Čajové sáčky jsou zdrojem živin a pomohou vám bojovat proti suchu. Jakmile zahrabete pytlíky s čajem ke kořenům rostlin, zadržují vodu a rostliny nebudou trpět suchem. Jistě uvítáte, že čaj je repelentem, jeho vůně se nelíbí hmyzu ani kočkám. Čaj můžete použít i tak, že obsah sáčků rozsypete okolo rostlin.

Klíčení v čaji

Drobná semínka můžete nechat vyklíčit v pytlících od čaje. Pytlík nastřihněte, do čajové směsi vložte semínko a roste rozprašovačem. Jakmile semínko vyklíčí, vše přesuňte do květináče nebo do pařeniště. Semínko poroste mnohem rychleji.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments