Z prodeje musel být stažen čaj, ve kterém se našly nepřípustné látky

Na trhu je obrovské množství nejrůznějších potravin ze všech koutů světa. Uhlídat jejich kvalitu proto není vůbec jednoduché, jakkoliv výrobci musí dodržovat jasně daná pravidla. Někdy se jim to ale nepodaří, případně zákazníky úmyslně ošidí, protože použijí levnější výrobní proces. Na kvalitu naštěstí důsledně dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Překročený limit

Teď tu máme další závažný případ, kdy bylo nutné stáhnout z trhu výrobek, který se prodával ve velkém. Jde o čaj prodávaný v obchodním řetězci Penny Market. Tento čaj nese název Bylinný Heřmánkový čaj v balení 30 gramů. Právě v těchto dnech, kdy se lidé potřebují zahřát, se prodával jistě velmi slušně.

Bohužel se ukázalo, že tento čaj vám moc nepomůže, ba právě naopak, může docela dost uškodit. V rámci kontroly byl totiž zjištěn nadlimitní obsah nebezpečného pesticidu chorpyrifos.

Foto: Shutterstock

Co s tím

Tento pesticid se používá na ošetření napadených listů a plodů ovoce. Lidé jsou mu však vystaveni také v přípravcích, které bojují proti komárům či nejrůznějším parazitům dobytka nebo drůbeže. V žádném případě by se však neměl dostat do potravin ve větším než povoleném množství. A to se teď právě stalo.

Z trhu musí být stažena šarže LOT: 22/143N s datem minimální spotřeby 05/2024. Pokud už jste bylinný heřmánkový čaj zakoupili, můžete ho vrátit v kterékoliv prodejně Penny Marketu, a to i bez předložení účtenky. Popřípadě ho vyhoďte, ale v žádném případě nekonzumujte.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
kočička 2
kočička 2
1 rok

např.: mátu 🤪

Monika
Monika
1 rok

Opravdu do Čech vozí kdejaký odpad! Varvani prislo docela pozdě!

Jirka
Jirka
1 rok
Reply to  Monika

Dobře že ne na Moravu. Dobrá zpráva

Petr
Petr
1 rok

Já si suším svoje bylinky lípu č bez podběl a plicník a mám toho vždy dost tyto produkty nekupuji

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Petr

Diky

Lucie
Lucie
1 rok
Reply to  Petr

Také si suším je to nejlepší 😉