Okamžitě vyhoďte tento olej. České obchody ho prodávaly lidem ve velkém, ale patří do strojů

Velmi nepříjemné zjištění udělali kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce, když se zaměřili na kvalitu olivových olejů prodávaných v České republice. Jako bychom se vrátili o desítky let zpět, kdy zde probíhalo šizení ve velké míře. Tentokrát tomu není jinak.

Velké zklamání

Ukázalo se, že až polovina testovaných vzorků nevyhověla přinejmenším tomu, co o sobě dané oleje tvrdily a jak se prodávaly. Nejčastějším prohřeškem bylo to, že extra panenský olivový olej toto označení vůbec nesměl nést, protože byl alespoň o třídu níže. Jenže prodával se za vyšší cenu.

Ovšem jeden ze zachycených případů doslova bere dech. Ukázalo se totiž, že jeden olivový olej, který byl prodáván jako extra panenský, nejenže tuto kvalitu vůbec nesplňoval, ale on nebyl ani určen k tomu, aby ho konzumovali lidé.

Nešlo totiž o olivový olej, nýbrž o olej lampantový. Ten vůbec nesmí být prodáván jako potravina, protože se používá k něčemu úplně odlišnému. Jak už název napovídá, byl určen například ke svícení a dalším technickým účelům.

Foto: Shutterstock

To už přehnali

Právě tento olej ale Češi ve velkém kupovali a dávali si ho do pokrmů. Otřesné je i to, že byl prodáván pod velmi známou značkou Borges, kterou má mnoho lidí spojenou s kvalitními oleji. Šlo o extra panenský olej Borges v balení 1,25 litru, který se prodával v obchodních řetězcích Makro, ale možná i jinde v rámci přeprodeje, protože Makro slouží pro mnohé obchodníky jako velkoobchod.

Kontroloři zjistili, že tento olej obsahuje výrazné množství nepříjemných pachů a pachutí. Je v něm také mnohem více mastných kyselin, než by mělo být, a to dokonce více než dva gramy na sto gramů oleje.

Je naprosto jasné, že dodavatelé olejů se v Česku utrhli ze řetězu a měli by být znovu postaveni do latě, protože takovýto odpad skutečně nemohou tuzemským zákazníkům prodávat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
1 rok

A co byste chtěli ve státě Pravdy a lásky? Buď budeme všichni žít skromně anebo pár v přepychu a milióny skromně 👹

Monika
Monika
1 rok

Vždyť jo, Čechům vše oni to seze.ou!Je fajin že se vždy na vše prijde když je to už u lidí!! Alespoň nějakou korunu vydělat👍👍

Jara
Jara
1 rok

To bylo z Polska?

Goorath
Goorath
1 rok

Tak teď už nezbývá než aby se to dozvěděli polácí a začali nám zase do žrádla cpát např. technickou sůl 😋 mňam