Okamžitě vyhoďte tyhle těstoviny. Kupoval je skoro každý. Kdo si je ale dá, ten dopadne zle

Kdo by očekával, že v novém roce se kvalita potravin v České republice zlepší a že si snad obchodní řetězce daly nějaké předsevzetí, aby sem nevozily neustále ten největší odpad, který se dá v celé Evropě sehnat, ten bude velmi zklamán. Začínáme totiž podobně jako jsme loni končili.

Tady se to nečekalo

Do České republiky se stále častěji dostávají nejen nekvalitní, ale rovnou i vysoce závadné potraviny. To už není žádná legrace. Je přitom třeba mít na paměti, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce sice posílila kontroly, avšak pořád nemůže zkontrolovat úplně každou potravinu v každé šarži, která do tuzemských obchodů dorazí.

To, co se podaří zachytit, je proto jen určitou výsečí celkového problému. O to bedlivěji bychom to ale měli sledovat a pozorovat, kde se problémy vyskytují nejčastěji.

Tentokrát je záchyt opravdu nepříjemný, jelikož přichází u velmi oblíbené potraviny, která se navíc tváří jako velmi kvalitní. Jde o bio celozrnné těstoviny, které se prodávaly v obchodním řetězci Kaufland, a to pod jeho privátní Bio značkou.

Foto: Shutterstock

Velmi závažné

V potravině byl překročen maximální povolený limit pro obsah námelových alkaloidů,” uvádí specializovaný web Potraviny na pranýři. “Potravina není považována za bezpečnou, pokud je kontaminována cizorodými látkami.

Konkrétně zmíněné námelové alkaloidy jsou produktem plísně paličkovice nachové a mohou vyvolat otravu. To v žádném případě nelze brát na lehkou váhu a tyto těstoviny byste proto neměli konzumovat.

Jmenují se K-Bio Dinkel-Vollkorn Fusilli a prodávaly se v balení 500 gramů. Datum minimální trvanlivosti bylo stanoveno na 11. dubna 2026, ale jak se ukázalo, všechno šlo do kopru podstatně dříve. Výrobcem je německá společnosti Spaichinger Nudelmacher.

Čtěte také: Do Česka přišlo prudce závadné ovoce. Prodávají ho všude. Nesmíte si ho ale dát, jinak to odskáčete

Každopádně by se mělo nějakým způsobem zamezit tomu, aby se v našich obchodech prodávalo takto závadné zboží. V cizině by si výrobce jistě dal podstatně větší pozor na to, co tam zákazníkům nabízí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Libor
Libor
6 měsíců

Citát mužika s pseudonymem rotschild1863:Ti kteří chápou systém budou tak zainteresováni na vlastním zisku nebo závislí na prospěchu který systém přináší že z jejich řad nikdy opozice nevzejde. Masa lidí neschopná to mentálně pochopit bude však své břímě nést bez reptání. Možná že ani nebude tušit že celý systém je nepřátelský jejich vlastním zájmům… až budeme kontrolovat vaše peníze tak si volte koho chcete…(-euro, kryploměny, konec hotovosti, bodování jako vČíně, autíčka na baterky, inflace, ceny všeho, dotace, Fi jalové neZiskovky kterých je asi 150000, Panama Pandora daňových rájařů odkláněčů kterých máme 300(v Izraeli 665 !). Zelenismus, migrantismus, globalismus, duhysmus, euhujerismus,… Číst vice »

Libor
Libor
6 měsíců

Podepište petici Voda je život, seznamte se s Holešovskou výzvou, přijďte ke všem volbám říct mafii a dost ! Na svobodny-svet.cz Má práce v Kauflandu bylo okrádat dodavatele (samozřejmě naše místní). Na Čt1 Reportéři ČT rozhodnutí brněnského soudce v kauze Voda je život se zdůvodněním rozsudku že zem ovládá mafie(před 4lety), na FTV Prima zoom Zlato národu ukradeno(za soudruha Tošovského). Na drbna.cz generál Hynek Blaško Trampoty EU a článek První výročí vzniku války na Ukrajině, gen Petr Pelz na Inovace Republiky o návratu do minulého století, Prof John J Mearsheimer universityChicago na yt Roman Kirsch čtitulky, hodnocení Anděly Sara Wagenknecht,… Číst vice »

Jan
Jan
6 měsíců
Reply to  Libor

Tady je tvrdá cenzura a trvalá blokace kritiků na Seznamu. Vyhledávám na zahraničních portálech, dokonce i na Slovensku a Maďarsku píšou otevřeně a bez ochrany vládní zvůle.

Libor
Libor
6 měsíců
Reply to  Jan

Vidím že jsem spletl adresu. Správně je projev Alice Wedel na yt Roman Kirsch čtitulky s ukázkou začerněných smluv Ursuly, Prof John J Mearsheimer universityChicago naYT Matěj Gottwald čtitulky. A jestli ne tak je to obráceně. Lidé se musí spojit, mluvit spolu,začít uklízet od obcí,starostů které lidé znají,chodit ke všem volbám všichni aktivisté, ekologové, Grety, vědci, sportovci, ženy, mladí,staří,rockeři vzpomenout na heslo Make Love not War !
A říct mafii A dost ! Jako na Islandu kde ty šmejdy a parazity vyhrali i s jejich mafiánskou ,stavební krizi’ kterou rozvezli po světě 2008, a jsou v desítce nejbohatších zemí.

Jan
Jan
6 měsíců

Do Kauflandu nechodím, tam si povázali lidi slevami, jen na karty a dnes jim tam prodávají zdravotně závadné potraviny.

Libor
Libor
6 měsíců
Reply to  Jan

Námel. To je asi na ten penicilin pro ,ministra’zdravotnictví. Říká léky jsou jen nevíme kde. U překupníků v daňových rájích jako to bylo s rouškami. Více píšu výše.

Karel Cerny
Karel Cerny
6 měsíců

V některých východních zemích je více druhů potravin, ovoce a zeleniny škodlivé díky levnému nákupu. Lidé zde nakupují zboží ve slevě a tím opravdu velmi a nebezpečné. Nákup směrem západ je zatím kvalitou lepší.

Libor
Libor
6 měsíců
Reply to  Karel Cerny

Vše musíte okrájet. Vysoká cena není zárukou ničeho. Fi jalový ziskovkář rádi nakupovat u sousedů. Více čtěte výše.