Do Česka přišlo prudce závadné ovoce. Prodávají ho všude. Nesmíte si ho ale dát, jinak to odskáčete

Každý chce mít vánoční a sváteční tabuli co možná nejbohatší. Již tradičně k tomu nepatří jen nejrůznější cukrovinky, ale také kvalitní a čerstvé ovoce, které si rádi dopřáváme, obzvlášť teď, když jsou zapotřebí vitaminy. Jenže namísto posílení vás takové ovoce může klidně i položit.

Zase se to nepovedlo

Je přitom poměrně jedno, kde ho kupujete a kolik za něj platíte. To není rozhodující, jelikož se vám mohou potíže přihodit i v případě zdánlivě kvalitního a drahého ovoce. Jako se tomu stalo i tentokrát.

Vysoce závadné ovoce se prodávalo v maloobchodním řetězci Albert. Šlo konkrétně o broskve, které pocházely z Řecka a prodávaly se ve velkém. “Rozbor v akreditované laboratoři SZPI v Praze v předmětném ovoci potvrdil přítomnost pesticidu chlorpyrifos v množství 0,029 miligramů na kilogram (mg/kg), což je přibližně třikrát více, než stanovuje příslušný právní předpis,” informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve své zprávě.

Je to opravdu neuvěřitelné, že si obchodní řetězce při těch cenách, které účtují, nedokáží ohlídat zdroj zboží a třeba si ho samy průběžně testovat. Vlastně se zdá, že je jim úplně jedno, co prodávají a vlastně hřeší na to, že inspekce chodí jen nárazově a zdaleka neodhalí všechno.

Foto: Shutterstock

Mějte o věcech přehled

Někteří zákazníci se pozastavili také nad tím, že SZPI tuto zprávu vydala s jistým časovým odstupem, takže dané broskve zřejmě již nebudou v oběhu. “Cílem projektu Potraviny na pranýři je mj. přiblížit spotřebiteli problematiku bezpečnosti a jakosti potravin a poskytnout ucelené informace o zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce,” uvádí úřad s tím, že vše musí vždy náležitě došetřit.

Tímto výrokem ale jakoby inspekce radila lidem, že se nemusí řídit podle jednotlivých konkrétních nálezů, kdy už je často stejně pozdě, ale měli by si udělat obrázek také o tom, u kterých prodejců dochází často k záchytům a na jaké zboží si dát pozor.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Kalvach
Jiří Kalvach
4 měsíců

Paní Marie má ráda kompot s michanym ovocem. Obchodníky a vládu do jednoho pytle je styl amatérů, kteří nikdy nic nepochopí. Je to chudinka.

Marie
Marie
4 měsíců

Zase keci proc zas lzete !! Ovoce jsko broskve jsou spatne ?

Marie
Marie
4 měsíců

Kdo je zodpovědný za dodávky ovoce z různých koutů světa? Distribuce a mnoho dalších lidí, kteří by měli dělat kontroly ,ale bohužel nedělají. Obchodníci a Distribuce si přidají mnoho procent aby vše drahé prodali díky obchodům lidem,ale když se něco stane ,dají ruce pryč,oni nic,oni vše udelali dobře. Obchodníci a distributoři nestojí za nic. Jsou stejný jako naše vláda.

Čermák V.
Čermák V.
4 měsíců

Jak to dělali komouši,kterým chodilo ovoce z Kuby,Řecka,Španělska.
Pokuď si pamatuji,tak se prováděli námatkové kontroly v centrálních skladech.
Oddělili tam pavouky,ještěrky,shnilé ovoce,kontaminace ovoce.
Jistě stalo se v obchodech,že bylo shnilé zelí,ale to byl problém prodavačů.

Libor
Libor
4 měsíců

K čemu tedy ta inspekce je? Jenom aby dodatečně informovala, že se prodávají závadné potraviny? To víme i bez ní. Měla by tu být instituce, která postihne prodejce finančně a zajistí stažení konkrétní potraviny z pultu prodejny.

Marek
Marek
4 měsíců

Pokud dobře vím, chlorpyriphos je v EU několik let zakázaný používat. Dovážet ovoce takto ošetřené lze?!? Dvojí metr!!! To je binec!!!

Jan
Jan
4 měsíců

Druhé jakosti potraviny a dnes už zdravotně závadné. Dnes tady nikomu nezáleží na zdraví občanů.

Zvoník
Zvoník
4 měsíců
Reply to  Jan

Nikomu, ani státu a Policii ani nezáleží na životě občanů. Viz filozofická fakulta.

Jiří
Jiří
4 měsíců
Reply to  Zvoník

Kdo toto může napsat, nesmysl popírající lidskou společnost a lidství jako takové, asi nemá ani děti, ani rodiče, a je to monstrum z pravěku. Kdyby to by člověk, jistě by mu pomohli v národním ústavu duševního zdraví např.v Klecanech u Prahy. Tam by jim jistě na životě i tohoto chudáka záleželo. Zvoníku, zajeď si tam, busem od metra C-Kobylisy.

Chřenovák
Chřenovák
4 měsíců

To snad každý den chodí závadné broskve do prodejen 🤣

Marie
Marie
4 měsíců
Reply to  Chřenovák

Kecy urcite nejsou zavadne lzou

Pepa
Pepa
4 měsíců
Reply to  Chřenovák

Preji ti a tobe podobnym, aby se sam nebo jeho deti otravili nejakym fialovym svinstvem. Protoze jinak ti nedojde, ze tady uz jde o zivot. Jiste, broskve nejis denne, ale zitra to bufou jablka, pozitri paprika atd. Blbe!

Viera
Viera
4 měsíců

Že by úmysl informovat spotřebitele pozdě? Aby se neřeklo, že inspekce nic nedělá, ale nepoškodit dodavatele a prodejce. Takže často je zákazník o tom, že si koupil a zkonzumoval jedy, informovaný pozdě. Já to chápu jako úmysl.

Pepa
Pepa
4 měsíců
Reply to  Viera

Zcela jiste umysl. Jako ze stat neco dela, urednici maji svuj plat a hlavne se da na nepohodlne zakleknout ale nasi kamaradi jsou nedotknutelni! Jinak by dostali za kazde kilo broskvi tisicovku pokuty a at klidne zkrachuji, zlodeji, ne?

Mirek Drahoš
Mirek Drahoš
4 měsíců
Reply to  Viera

Všichni maj málo…..