Okamžitý způsob, jak dostat ze sprchové hlavice vodní kámen. Ušetříte spoustu peněz i času

Vodní kámen v koupelně je velká nepříjemnost, obzvlášť tehdy, když se týká sprchové hlavice, kterou ucpe. Naštěstí jeho odstranění není nijak složitou záležitostí, stačí znát pár jednoduchých triků.

Jak poznáte, že máte sprchu ucpanou vodním kamenem?

Pokud se v hlavici vaší sprchy usadil vodní kámen, existuje hned několik možností, jak to poznat. Ta první je samozřejmě vizuální – vodní kámen může mít různé barvy od bílé až po hnědou či rezavou.

Dále ho poznáte podle toho, že se vám sprcha začíná ucpávat – teče menší či přerušovaný proud vody, případně voda z trysek stříká jinak, než jak jste zvyklí. To je jeden z prvních ukazatelů, že se něco děje a měli byste zasáhnout.

Bez jedlé sody by to doma snad ani nešlo

Jedlá soda je skvělý pomocník v domácnosti a při boji s vodním kamenem se hodí dvojnásob. Připravte si 2 lžíce jedlé sody a asi 50 mililitrů bílého octa. Smíchejte a přijdete trochu běžného čisticího prostředku nebo saponátu.

Gratulujeme, právě jste si vytvořili skvělou zbraň proti vodnímu kameni. Využít ji můžete samozřejmě i na jiných místech, než jen u sprchy – třeba na vodovodním kohoutku nebo v pračce.

Foto: Shutterstock

Jak sprchu vyčistit?

Jestli je to možné, odšroubujte hlavici a dále s ní pracujte. Jednou z variant je ponořit ji do teplé vody, nalít k ní roztok z jedlé sody a octa a nechat pracovat. Tenhle postup používejte spíš tehdy, když jde o preventivní čištění, než pokud je vodní kámen už hodně rozšířen.

V takovém případě si vezměte k ruce kartáček na zuby a roztok z jedlé sody jím naneste na sprchu. Nechte působit a poté důkladně kartáčkem očistěte. Následně hlavici buď umyjte horkou vodou, anebo ji můžete ještě ponořit do výše zmíněného roztoku horké vody a jedlé sody, aby se dočistili zbytky.

Důležitá je prevence

V případě, že máte doma potíže s usazováním vodního kamene, je důležité myslet na prevenci. Je vhodné všechny věci a místa, kde by se mohl vodní kámen usazovat, pravidelně čistit, aby nedocházelo k ucpání nebo poškození daných věcí.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments