Geniální trik, jak vybělit jakoukoliv utěrku. Funguje stoprocentně

Už jste také slyšeli, že podle čistých utěrek poznáte správnou hospodyňku? Možná na tom něco bude. Možná jste i vy tuto větu slyšeli od své maminky nebo babičky. Jak je to s utěrkami u vás? Jsou krásně bílé? Nebo je máte flekaté, protože pomocí nich přenášíte horké a špinavé hrnce do dřezu? Například taková rajská omáčka, káva a jiné barevné fleky se perou opravdu špatně. 

Nelekejte se fleků, které zůstaly po vyprání na utěrkách, pomůžeme vám jakoukoli utěrku vybělit, aby byla opět sněhově bílá a vy jste se jako správná hospodyňka za utěrky nemusela stydět. Níže uvedený postup je nanejvýš jednoduchý a díky němu máme doma utěrky jako nové, krásně bílé a dokonale čisté, inspirujte se i vy.

Každá utěrka má fleky

Nevyhnou se žádné utěrce. Ať už vezmete špinavý hrnec nebo se stane, že nedobře umyjete nádobí, fleky na bavlněné utěrce jsou raz dva. Pokud utěrky i s flekem nenecháváte uschnout, ale hned je dáte na vyprání, i tak se může stát, že se nevzhledné mapky nevyperou. Pokud tomu tak opravdu je, shromážděte co nejvíce špinavých utěrek a namočte je na celou noc do lavoru a nalijte na ně vlažnou vodu, trochu prášku na praní, dvě lžíce rostlinného oleje, tři lžíce jedlé sody a tři lžíce bílého, ale klidně i hnědého octa. 

V dnešní době sice máme možnost zajít do nejbližší drogerie a koupit nějaký prostředek pro bělení utěrek, ale kdo by chtěl utrácet za takovou chemii, když to není nutné? Navíc mnoho lidí nechce používat zbytečnou chemii.

Foto: Shutterstock

Opravdu olej a další ingredience?

Možná jste se po přečtení všech surovin, které máte použít na bělení utěrek, také pozastavili, ale ano, i olej a další suroviny bez obav použijte. Kombinace opravdu funguje. Ocet hraje při bělení velkou roli, protože změkčuje prádlo, fixuje barvy, odstraňuje skvrny a eliminuje zápach. Jedlá soda pomáhá bělit, ale také utěrky změkčí a pomůže v odstranění starých skvrn. Olej je zřejmě nejudivující surovinou, ale právě on na sebe naváže všechnu mastnotu, ale i nečistoty.

Praní utěrek

Utěrky, které jste nechali na noc namočené, dejte ráno do pračky a zapněte program s nejvyšší teplotou. Občas nebude na škodu, když utěrku před umístěním do pračky vyvaříte v hrnci. Stačí pouze voda a pár minut varu.

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments