Okenní rámy budou zářit novotou. Jednoduchý a rychlý způsob, jak je umýt

Mytí oken obvykle není žádná příjemná práce, ale jestli chceme přes okna aspoň trochu vidět ven, většinou nám nic jiného nezbyde. Často je nejhorší částí tohoto úklidu nutnost důkladně omýt parapety a okenní rámy. Můžete si však práci usnadnit tím, že si přichystáte skvělé a účinné domácí přípravky na čištění. Jdeme na to! Vždyť přece platí: s chutí do toho a půl je hotovo.

Čištění plastových rámů

Trend plastových oken je neúprosný, a tak už dnes na většině domů vidíme právě plastové rámy. Kromě té výhody, že efektivněji zabraňují úniku tepla, mají ještě jednu: oproti dřevěným se výrazně lépe udržují.

Pokud je chcete opravdu důkladně umýt a máte zájem na tom, aby vydržely co nejdéle opravdu čistě bílé, připravte si čisticí přípravek podle tohoto návodu:

Na 400 ml vody přidejte 4 lžíce octa a 2 lžíce jedlé sody. Kombinace jedlé sody a octa totiž skvěle účinkuje jako bělidlo a zároveň poskytuje výhodu antibakteriálních a dezinfekčních účinků.

S tímto roztokem tedy plastové okenní rámy důkladně vydrhněte a pak je ještě umyjte jarovou nebo mýdlovou vodou.

Potíže s dřevěnými rámy

Dřevěné rámy stále najdeme u některých starších domů – a jejich majitelé vědí, že jejich údržba je trochu komplikovanější.

Tyto rámy je nejlepší mýt mýdlovou vodou a poté velmi důkladně osušit, abyste měli jistotu, že se do vlhkého dřeva nedá plíseň. V případě světlých rámů můžete opět do vody přidat ocet a jedlou sodu.

Foto: Shutterstock

Další péče o dřevěné rámy

O dřevěné rámy se však jednou za pár let musíte postarat pořádně. Pokud jsou hodně poškozené, je nejlepší variantou je zbrousit a znovu nalakovat. V případě preventivní údržby je vhodné využívat například impregnace nebo je natírat ochrannými balzámy, které prodlouží jejich životnost.

Ať se totiž o rámy staráme jakkoli dobře, ve dřevu se začnou po čase objevovat mikrotrhliny, ve kterých se může usazovat plíseň, ale také urychlí celkové chátrání dřeva. S dobrou péčí však dřevěné rámy mohou vydržet dlouhé roky.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments