Okna je nutné mýt ve správnou hodinu. Pokud tak neučiníte, budou zase hned zapatlaná

Jakmile vykouknou první sluneční paprsky a opřou se do skleněných okenních tabulí, láká to obyvatele a především obyvatelky, k důkladnému čištění oken. Možná jste dosud netušili, že pro mytí oken je důležitá i denní doba, kdy se do čištění pustíte.

Uklizený interiér, umytá okna

Jarní úklid je možná nepříjemný a zdlouhavý, ale o to příjemnější je následný pobyt uvnitř. Rozloučili jste se s několikatýdenní špínou a umytí oken je jen sladkou tečkou za kompletní očistou interiéru. Vše se krásně leskne a voní, pohled přes umytá okna na kvetoucí zahradu je nádherný. Mytí oken je přeci jenom časově i fyzicky namáhavé, proto byste měli postupovat tak, abyste mohli mít z výsledků práce radost co možná nejdéle.

Kdy se nesmí mít okna

Pokud upustíme od nejrůznějších pranostik a zvyklostí, tak skutečně najdeme dobu, která je pro mytí oken naprosto nevhodná. Tou dobou je pravé poledne. Slunce se opírá přímo do skel a není možné odhalit šmouhy. Pak vám nepomůže ani čištění těmi nejlepšími chemickými prostředky nebo nejvýkonnější technikou.

Foto: Shutterstock

Správné načasování pro mytí oken

Nikoho nenapadne umývat okna v zimě nebo za deště. Ale ani nádherné počasí není výhrou. Opírající se sluneční paprsky do skla zabrání tomu, abyste dobře viděli na šmouhy. Proto je nejlepší doba pro mytí oken hned zrána, když slunce nemá ještě takovou sílu. Samozřejmě je nutné zohlednit při práci i orientaci oken vůči světovým stranám.

Pravidla pro správné mytí oken

  1. Nejprve umyjte venkovní nečistoty z rámů a parapetů.
  2. Následně umývejte venkovní skleněné tabulky.
  3. Přeleštěte leštidlem venkovní okna.
  4. Vyměňte vodu za čistou a stejným postupem umyjte okna uvnitř.

Domácí čistidlo na mytí oken

Okna se dobře myjí směsí octu a kyseliny citronové. Na půl hrnku vody dejte 3 lžíce octa nebo kyseliny citronové. Směs pomáhá na odolné skvrny. Podobný účinek má 1,5 lžíce škrobu smíchaná s litrem vody. Kdo má při leštění problém s vodním kamenem a mastnotou, může vyzkoušet směs černého čaje vařeného ve 2 l vody. Do něj se vymačká šťáva z citronu a směs se rozprašovačem nanáší na mastná skla.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments