Okna vydrží celý rok čistá. Speciální způsob mytí vodou je dokonale vyčistí

Pravidelný jarní úklid se pomalu blíží a jistě se chystáte i na mytí oken. Plastová okna se myjí podstatně lépe než starší dřevěná, která je nezřídka třeba rozšroubovat, aby se dala dokonale umýt. Pakliže máte okna plastová, čeká vás o něco lehčí práce.

Mytí a leštění oken

Babičky zpravidla myly okna hadrem namočeným ve vodě s jarem a poté leštily kůží na čištění oken. Tento postup je velmi účinný, ale díky přidání jedné suroviny bude mytí rychlejší a ještě účinnější.

Pro čištění oken si připravte kbelík s čistou teplou vodou, do které přidejte čisticí prostředek a také ocet (1 dcl octa na 5 l vody). Dále budete potřebovat hadr na mytí oken, případně kuchyňskou houbičku. Pro vyleštění oken budete potřebovat speciální utěrku nebo hadřík, který nepouští chlupy, případně kůži na leštění oken.

Nejprve okna omyjte hadříkem namočeným ve vodě s čisticím prostředkem a octem. Začněte od rámu okna a až poté umyjte samotné skleněné tabule. V průběhu mytí vodu měňte v závislosti na jejím znečištění. Poté co umyjete okna přejděte k jejich leštění.

Namísto hadříku či jiné pomůcky na leštění můžete využít i stěrku. Pakliže se ji rozhodnete použít, je třeba po setření okenní tabule stěrkou doleštit rohy a kraje, kde mohou zůstávat kapky. K tomuto použijte čistou kuchyňskou utěrku. Pokud použijete k leštění hadřík, můžete ho předtím namočit v čisté vodě s prostředkem na leštění oken. Vyždímejte ho a okna vyleštěte.

Foto: Shutterstock

Vhodné počasí

Na trhu jsou k dostání speciální hadříky na čištění oken, díky kterým je umyjete během pár chvil. Hadřík pouze namočíte ve vodě a okno umyjete. Následně hadřík důkladně properete v čisté vodě, vyždímáte a okna setřete dosucha. Okna budou krásně čistá a bez jediné šmouhy.

Mytí oken není vhodné provádět za velmi slunečného počasí, neboť pak rychle schnou a hůře se leští. Stejně tak není vhodné mýt okna, když mrzne, neboť může voda na oknech přimrzat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments