Olej při smažení už vám nebude nikdy prskat. Stačí přidat špetku této suroviny

Já osobně velmi nerada smažím. Nemůže za to zdravotní hledisko, ale následný katastrofální stav mé kuchyně. Nesnáším, když jsou olejem poprskané jak kachličky, tak sporák. Naštěstí i na tuto nepříjemnost existují vychytávky a my, co jsme líní uklízet, se tak nemusíme připravovat o oblíbená, chutná jídla.

Na začátek vám prozradíme ten nejméně známý trik, ale pak připomeneme i základní informace pro příjemnější a čistější smažení.

Sůl nad zlato

Když se chystáte smažit něco prskajícího, posolte dno pánve špetkou soli. Nejprve nalijte olej, pak nasypte sůl. Jak to může fungovat? Sůl pohlcuje určité množství vlhkosti, takže olej se tolik nerozstřikuje. Podobně zabere i mouka.

Potraviny osušte

Olej přehnaně stříká, když se s ním setká voda obsažená v jídle, které smažíme. Určité množství vody samozřejmě v potravinách zůstane, ale můžeme udělat maximum pro to, abychom je dostatečně usušili. Proto je vždy dopředu vysušte kuchyňskou utěrkou.

Nepřehánějte to s olejem

Olej samozřejmě ke smažení potřebujeme, ale i u něj platí zlaté pravidlo „všeho s mírou“, proto to nepřehánějte. Pokud olejem nešetříte, nejen že vaše jídlo bude méně zdravé, ale olej bude také více prskat.

Foto: Shutterstock

Věnujte pozornost výběru pánve

Chystáte-li se smažit, nejlépe uděláte, když sáhnete po pánvi jak vysoké, tak široké. Při smažení na mělké pánvi je pravděpodobnější, že budete mít „zaprskanou“ celou kuchyň. Pánve používejte litinové nebo kvalitní nerezové. Levné nerezové pánve vedou teplo nerovnoměrně, na toto samozřejmě negativním způsobem reaguje také rozpálený olej.

Potraviny pokládejte na pánev něžně

Hodně záleží také na způsobu, kterým umístíte jídlo do pánve. Nejlepší je dělat to co nejopatrněji a z co nejnižší výšky, pak se olej tolik nerozstříkne. Stejně tak věnujte pozornost jemnému obracení například masa. Ideálním nástrojem jsou potravinové kleště, pomoct si můžete i jinak, jen je třeba dávat pozor na to, ať vám jídlo neskáče po celé pánvi.

Foto: Shutterstock, zdroj: wikihow.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments