Co vám doma nejvíc žere proud? Ani sušička ani lednice. Je to obří chyba Čechů, kvůli které letos zaplatí na elektřině majlant

Je potřeba říct, že ceny energií zdaleka nejsou vyřešenou otázkou, jakkoliv by si to mnozí třeba stokrát přáli. Kromě toho, že se ceny elektřiny a plynu stále ještě drží na velmi vysokých úrovních, odkud jen velmi neochotně klesají níže, do budoucna se počítá s tím, že energie budou podstatně dražší. Důvodem je snaha co možná nejvíce omezit jejich spotřebu.

Úsporné spotřebiče

V tomto smyslu jistě můžete jít proti proudu, ale přijde vás to opravdu hodně draho. Kdo chce naopak ušetřit, musí hledat efektivity a úspory v domácnosti. Dobrou zprávou je, že drtivá většina lidí v České republice jich tam má spoustu. “České domácnosti plýtvají nejvíce v Evropě, což na druhou stranu znamená, že mohou nejvíce ušetřit,” říká odborník na spotřebiče v domácnosti Lukáš Nový.

Lidé mají většinou pocit, že nejvíce jim v domácnosti odebírají elektřinu velké spotřebiče. “To ale není pravda, ty naopak patří k těm nejúspornějším, jelikož na to jejich výrobci dbají,” tvrdí odborník. Pokud jde o spotřebu lednice, nemusíte si dělat starosti, ani když je v permanentním provozu. Spouštění pračky a sušičky se vyplatí na takzvaný noční proud, pakliže ho máte k dispozici. Ale ani při běžném použití vás nezruinují.

Nejvíce energeticky náročné jsou menší spotřebiče, jako je rychlovarná konvice nebo mixér,” říká Lukáš Nový. “Když je máte zapnuté, představujte si, jako byste házeli peníze do kanálu. Čím déle, tím více utratíte.

Foto: Shutterstock

Dají se ušetřit slušné peníze

Je to dáno tím, že tyto spotřebiče mají nejvyšší příkon. Zkrátka pracují velmi intenzivně a neměli bychom je tak nechávat puštěné zbytečně. Typické je to hlavně u rychlovarné konvice, kdy ji Češi doslova naplní po okraj a nechají dlouhé minuty ohřívat. Potom si ale udělají jen jeden nebo dva šálky a zbytek vylijí, případně ho potom ohřívají znovu. “Pokud toto omezíte, ušetříte jen na použití konvice stovky korun ročně,” tvrdí odborník.

Ještě horší to je ale z jeho pohledu s udržováním mnoha spotřebičů v takzvaném pohotovostním režimu. Ten je pochopitelně příjemný, jelikož třeba televizi takto můžete okamžitě zapnout a nemusíte čekat. Jenže takzvaný stand-by mód odebírá elektřinu doslova permanentně. A pokud takových spotřebičů máte více, představte si, že vám odtéká elektřina každou minutu 365 dní v roce. Není to sice moc, ale je to konstantní a v konečném součtu to může být významná částka.

Čtěte také: Účet za elektřinu vám najednou citelně poklesne. Přitom stačí do mrazáku strčit jedinou věc a ušetříte tisíce korun

Ideální je proto spotřebiče vypínat natvrdo, a u těch, kde to není možné, volit vypojení ze zásuvky. Můžete si spotřebiče dát také do prodlužovaček, které jednoduše aktivujete a deaktivujete podle potřeby.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 měsíců

Je to jen velký kšeft, vysavače omezili na spotřebě a vnucují elektroauta. Kdo bude platit opravy a výstavby dálnic a cest, když příjdou o spotřební daň na pohonných hmotách- benzínu, naftě. Jen velký podvod.

Stanislav Gabriel
Stanislav Gabriel
2 měsíců

My už tak cca padesát let šetříme na energiích a energetici zdražují, protože i jim rostou náklady. Bludný kruh.

Josefina
Josefina
2 měsíců

Bohužel, systém založený na zisku je nenasytný a peníze z nás vytáhne jakýmkoliv způsobem.Pamatuji dobu,kdy spotřebiče žádný pohotovostní režim neměly.Proc ho výrobci zavedli?Plýtvání posvěcené hamižností ,chovají se tak ti,co mají motivaci-hrabat do koryt-majitele elektráren….Elektřiny je nedostatek a bude hůř.