OMV či Shell. Čechy šidí na benzínu i renomované pumpy. Když natankujete u těchto 50 benzínek, auto máte na odpis

Pakliže žijete v přesvědčení, že vám stačí čerpat palivo u renomovaných benzinových stanic, které by si přeci nedovolily prodávat nic nekvalitního, aby se vám nerozbilo auto, možná vás překvapí, že vedle řady nejrůznějších pochybných benzinek jsou mezi největšími hříšníky také zástupci velkých sítí, jako je například Shell, Benzina nebo OMV.

Nepěkné praktiky

Češi dnes už dobře vědí, že se příliš nevyplatí tankovat podezřele levnou naftu nebo benzín u čerpacích stanic nainstalovaných někde na vesnici na dvoře. Úspora několika desetikorun až stokorun se totiž může proměnit i v totální škodu na motoru, díky které můžete přijít o auto za stovky tisíc korun.

Podrobný seznam čerpacích stanic, které byly pokutovány Českou obchodní inspekcí za nejrůznější závady v prodávaných palivech, sestavil server Kverulant. Nejvyšší pokutu slíznula rakouská síť OMV, která se Čechům pokoušela nanutit obyčejný Natural 95 a naftu s vysokým příplatkem, protože je vydávala za prémiová paliva. Ta se však od těch obyčejných nijak nelišila. Benzinka za to musela zaplatit 1,5 milionu korun.

To je sice jasné klamání zákazníků, ale motor vám to ještě neodepíše. I to se vám ale klidně může stát. Na některých benzinkách se totiž prodávala nafta s nízkým bodem vzplanutí, případně paliva s nízkou mazivostí, což vadí zejména moderním motorům, kde mohou být škody opravdu značné.

Foto: Shutterstock

Co to na nás zkouší

Velmi častým prohřeškem se ukazuje být také významná příměs síry, která neodpovídá povoleným limitům. Čerpací stanice mají problém dodržovat také oxidační stabilitu.

Zatímco některá zjištění České obchodní inspekce lze označit za omyl dané čerpací stanice, který lze napravit, znepokojivé je, že spousta prohřešků má charakter jasného podvodu. Stále tu tak jsou benzinky, které cíleně šidí zákazníky, aby více vydělaly. Nepříjemné je také to, že je obtížné takové rozlišit, protože se leckdy schovávají za silné mezinárodní značky.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments